Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Picture of INA
INA

08/05/2024

Studimet meteorologjike në mbarë botën tregojnë se prilli i vitit 2024 ishte më i ngrohtë se çdo prill i mëparshëm që kur shkencëtarët filluan mbledhjen e të dhënave. Është muaji i 11 rresht që temperaturat thyejnë rekordet e mëparshme, sipas agjencisë së BE-së për ndryshimet klimatike “Copernicus”.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga “Copernicus”, agjencia e Bashkimit Evropian për ndryshimet klimatike, prilli i sivjetmë ka qenë prilli më i nxehtë në histori duke marrë mesataret globale.

“Copernicus” ka thënë se temperatura e ajrit sipërfaqësor muajin e kaluar ishte 15.03 gradë celsius, që është 0.67 gradë më lartë se mesatarja për prillin e llogaritur midis 1991-tës dhe 2020-s.
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…
Publikuar 15:02 8 Maj, 2024
Studimet meteorologjike në mbarë botën tregojnë se prilli i vitit 2024 ishte më i ngrohtë se çdo prill i mëparshëm që kur shkencëtarët filluan mbledhjen e të dhënave. Është muaji i 11 rresht që temperaturat thyejnë rekordet e mëparshme, sipas agjencisë së BE-së për ndryshimet klimatike “Copernicus”.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga “Copernicus”, agjencia e Bashkimit Evropian për ndryshimet klimatike, prilli i sivjetmë ka qenë prilli më i nxehtë në histori duke marrë mesataret globale.

“Copernicus” ka thënë se temperatura e ajrit sipërfaqësor muajin e kaluar ishte 15.03 gradë celsius, që është 0.67 gradë më lartë se mesatarja për prillin e llogaritur midis 1991-tës dhe 2020-s.

Kjo është gjithashtu 1.58% më e lartë se pika e referencës e përcaktuar në Samitin e Klimës në Paris.

Është prilli i dytë më i ngrohtë në Evropë. Jashtë Evropës vendet e tjera përjetuan ngritjen më të madhe të temperaturave. Ato përfshijnë Amerikën e Veriut, Azinë Lindore, pjesë të Lindjes së Mesme, pjesë të Amerikës së Jugut dhe pjesën më të madhe të Afrikës.

Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike “Copernicus”, ka thënë se tendenca e vazhdueshme rritëse nuk mund të injorohet.

“Ne do të shohim përsëri ‘El Ninon’ dhe ‘La Ninan’ të alternuar me njëri-tjetrin. Do të shohim vite më të freskëta, më të lagështa dhe më të thata, por prapëseprapë po shkojmë drejt një klime më të ngrohtë”, ka shtuar ai.
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…
Publikuar 15:02 8 Maj, 2024
Studimet meteorologjike në mbarë botën tregojnë se prilli i vitit 2024 ishte më i ngrohtë se çdo prill i mëparshëm që kur shkencëtarët filluan mbledhjen e të dhënave. Është muaji i 11 rresht që temperaturat thyejnë rekordet e mëparshme, sipas agjencisë së BE-së për ndryshimet klimatike “Copernicus”.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga “Copernicus”, agjencia e Bashkimit Evropian për ndryshimet klimatike, prilli i sivjetmë ka qenë prilli më i nxehtë në histori duke marrë mesataret globale.

“Copernicus” ka thënë se temperatura e ajrit sipërfaqësor muajin e kaluar ishte 15.03 gradë celsius, që është 0.67 gradë më lartë se mesatarja për prillin e llogaritur midis 1991-tës dhe 2020-s.

Kjo është gjithashtu 1.58% më e lartë se pika e referencës e përcaktuar në Samitin e Klimës në Paris.

Është prilli i dytë më i ngrohtë në Evropë. Jashtë Evropës vendet e tjera përjetuan ngritjen më të madhe të temperaturave. Ato përfshijnë Amerikën e Veriut, Azinë Lindore, pjesë të Lindjes së Mesme, pjesë të Amerikës së Jugut dhe pjesën më të madhe të Afrikës.

Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike “Copernicus”, ka thënë se tendenca e vazhdueshme rritëse nuk mund të injorohet.

“Ne do të shohim përsëri ‘El Ninon’ dhe ‘La Ninan’ të alternuar me njëri-tjetrin. Do të shohim vite më të freskëta, më të lagështa dhe më të thata, por prapëseprapë po shkojmë drejt një klime më të ngrohtë”, ka shtuar ai.

TË FUNDIT
3 ditë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
4 ditë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
6 ditë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 javë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
2 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

INFO

NA NDIQ