Problemi i madh që NATO kishte në Luftën e Ftohtë, tani është edhe më i madh…

Picture of ina-online
ina-online

12/04/2024

Për një pjesë të rëndësishme të historisë së saj, NATO ka pasur gjithmonë të njëjtin problem: jo mjaftueshëm ushtarë, shkruan Foreign Policy.

Ky ishte një problem për pjesën më të madhe të Luftës së Ftohtë, kur NATO me pesë milionë ushtarët e saj po shikonte në nishan Traktatin e Varshavës në Gjermaninë Lindore me gjashtë milionë trupa.

Që atëherë, problemi vetëm sa është përkeqësuar. Në vitet 1990 dhe 2000, vendet e NATO-s shpërndanë trupat e tyre dhe i lyen tanket e tyre të gjelbra me ngjyra kamuflazhi të shkretëtirës, për shkak të luftës 20-vjeçare në Lindjen e Mesme. Deri në vitin 2014, kur Kremlini urdhëroi trupat në gadishullin e Krimesë, kishte vetëm rreth 30,000 trupa amerikane në Evropë. Zyrtarët e Pentagonit po përpiqeshin të bënin që trupat e tyre përballë rusëve të kuptoheshin si 10 herë më shumë.

“NATO në fakt harroi ushtrinë e saj. Kjo nuk mjaftoi aspak për një krizë të madhe”, tha një diplomat i lartë i NATO-s, i cili do të flas në mënyrë anonime për planet ushtarake.

Ndërsa NATO krijon plane të reja lufte në vitin 2024 duke pozicionuar tanke, artileri dhe municione, për t’u mbrojtur kundër një sulmi të mundshëm rus në tre akse – veri, mes dhe jug , ajo ka të njëjtin problem: gjetjen e më shumë ushtarëve.

Aleanca planifikon të trajnojë 300,000 ushtarë në ARF (Forca e Reagimit Aleat) gjatë verës, por nëse dëshiron të mbajë hapin me trupat ruse, do t’i duhet të krijojë një forcë rezervë shumë të madhe. NATO duhet të rimendojë mënyrën se si të pranojë trupat nga vendet aleate.

“Ne duhet të sigurojmë ushtarë të mjaftueshëm për të realizuar planet për të cilat kemi rënë dakord”, tha togeri i Marinës Mbretërore Hollandeze, Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, për Politikën e Jashtme në margjinat e konferencës së sigurisë në Mynih, që u mbajt gjatë muajit shkurt.

Shumica e vendeve të NATO-s, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rekrutuar një forcë tërësisht vullnetare për gjysmë shekulli të kaluar, megjithëse në SHBA të gjithë burrat e kualifikuar duhet të regjistrohen në rast se Kongresi ose presidenti i SHBA autorizon mobilizimin.

Megjithatë, rënia e shkallës së papunësisë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë e bën të vështirë tërheqjen e rekrutëve të rinj.

Që nga pandemia e koronavirusit, punëdhënësit amerikanë kanë vazhduar të krijojnë vende të reja pune, me shkallën e papunësisë në 4 për qind. Në Holandë dhe Gjermani, papunësia është e ulët – rreth 3 përqind – që do të thotë se kushdo që është pa punë ka të ngjarë të ndryshojë punë ose thjesht të hyjë në fuqinë punëtore. Ka edhe faktorë të tjerë. Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, gjithnjë e më pak njerëz i plotësojnë standardet për rekrutim për shkak të aftësisë së pamjaftueshme fizike, sëmundjeve mendore ose një dosje penale.

Faktori më i rëndësishëm për të cilin ka më pak rekrutë, sipas ekspertëve, është mungesa e një kërcënimi ekzistencial për sigurinë kombëtare të SHBA.

“Ne jemi viktima të suksesit tonë”, tha Kate Kuzminski, drejtoreshë e programeve për ushtrinë, veteranët dhe shoqërinë në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane (CNAS), një institut nga Uashingtoni.

Sipas saj, ndjenja e kërcënimit ekzistencial nuk është domosdoshmërisht aq e fortë sa ishte, gjë që është një gjë e mirë, por çon në disa sfida kur bëhet fjalë për rekrutimin.

Ushtria amerikane nuk arriti të përmbushte objektivin e saj të rekrutimit vitin e kaluar, duke i humbur më shumë se 41,000 burra. Ushtria aktive amerikane është më e vogël se sa ka qenë në 80 vitet e fundit.

Ushtria britanike ka dështuar të përmbushë objektivat çdo vit që nga viti 2010. Sa i përket Bundeswehr-it gjerman, ajo u tkurr me 1,500 personel ushtarak vitin e kaluar, pavarësisht nga një përpjekje masive rekrutimi.

Edhe Ukrainës jo anëtare të NATO-s iu desh të ulte moshën e saj të rekrutimit nga 27 në 25 në mënyrë që të sillte mjaftueshëm ushtarë për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Rusia ka rregulluar moshën e saj të rekrutimit, duke rritur moshën maksimale në të cilën dikush mund të rekrutohet nga 27 në 30, por Kremlini ka ndërmarrë gjithashtu hapa në anën tjetër të spektrit: rritjen e moshës së rekrutimit për të rekrutuar përsëri ushtarët e vjetër.

Në ushtrinë amerikane, dëmtimi ishte më i mprehtë në njësitë e armëve luftarake – një shkallë e lartë e vetëvrasjeve u regjistrua vetëm midis ekuipazheve të tankeve midis 2019 dhe 2021. Trupat e mbrojtjes ajrore kanë parë gjithashtu norma të larta të dëmtimit, pjesërisht për shkak të misioneve ushtarake në mbarë botën.

Disa vende, si Estonia, Finlanda, Lituania dhe Norvegjia, i kanë kthyer ushtarët e tyre në shërbim prej disa kohësh. Letonia rikthen shërbimin ushtarak.

Dhe Suedia – e cila dikur rekrutonte gjysmën e popullsisë së saj – i është rikthyer modelit të vjetër të mobilizimit dhe synon të dyfishojë numrin e rekrutëve deri në vitin 2030. Polonia po përpiqet t’i rezistojë gravitetit ekonomik duke krijuar një ushtri aktive prej 250,000 ushtarësh dhe duke shtuar 50,000 mbrojtës territorial — një forcë rezervë e ngjashme me modelin e mobilizimit të Ukrainës. Shkalla e papunësisë është rreth 2 për qind.

“Nëse po flisni për njerëz dhe nuk i gjeni dot nëse ofroni shërbim vullnetar në forcat e armatosura profesionale, atëherë duhet të mendoni për mënyra të tjera për të gjetur ushtarë”, tha Bauer.

Rusia nuk ka probleme të tilla deri më tani. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi kohët e fundit se Kremlini planifikon të mobilizojë 300,000 trupa të tjera deri në fillim të qershorit, dhe Ministria e Mbrojtjes e Britanisë beson se Rusia po sjell 30,000 rekrutë çdo muaj, pothuajse tërësisht përmes rekrutimit të detyruar.

Megjithëse Rusia ka zbrazur kufijtë e saj me NATO-n për të dërguar trupa për të luftuar në Ukrainë, zyrtarët evropianë besojnë se Kremlini synon të dyfishojë numrin prej afro 19,000 trupash që kishte në krahun lindor të NATO-s para luftës.

“Pyetja e madhe është nëse shoqëria ruse do të bëjë vërtet një sakrificë të tillë”, tha Leon Aron, bashkëpunëtor i lartë në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve, një institut nga Uashingtoni.

Sipas tij, Putini po bën një maratonë kundër Perëndimit, Ukrainës dhe shoqërisë së tij.

Edhe në mes të asaj maratone, Shtetet e Bashkuara besojnë se ushtria ruse e ka “rindërtuar pothuajse plotësisht veten” muajt e fundit, tha Zëvendës Sekretari amerikan i Shtetit Kurt Campbell në një mbledhje të CNAS në fillim të këtij muaji.

Kina, nga ana tjetër, mund të mos dëshirojë të drejtojë një maratonë kundër Shteteve të Bashkuara ose fuqive të tjera perëndimore.

Në të dy anët e Atlantikut, zyrtarët dhe ekspertët tani po konsiderojnë gjithashtu mobilizimin në drejtim të parandalimit. Zyrtarët e NATO-s po shqyrtojnë mundësinë e sjelljes së dy divizioneve të SHBA-së përtej Atlantikut për të ndihmuar nëse neni 5 i NATO-s aktivizohet, si një nga pengesat e tyre kryesore kundër Rusisë – midis 45,000 dhe 90,000 trupa.

huazuar nga Foreing Policy, përkthyer dhe përshtatur nga INA

TË FUNDIT
3 orë
Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare
1 ditë
Marrëveshja e Konçulit
2 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
3 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës
3 ditë
Ramabaja: Edi Rama - ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Marrëveshja e Konçulit
3 orë
Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

LEXO MË SHUMË

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

nexhat

Diplomacia e globalizimit

INFO

NA NDIQ