“Rastet e montuara”, Meta: Nuk jam në Shkup për të vlerësuar standardet e drejtësisë në RMV

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Gjatë një bashkëbisedimi me studentët shqiptarë në Shkup, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, është pyetur nga të rinjtë, përse nuk reagon Tirana zyrtare për situatën e shqiptarëve të Maqedonisë dhe për rastet e montuara gjyqësore ndaj tyre. Meta, në përgjigjen e tij ka thënë se në Shkup nuk ka ardhur për të qortuar dikë apo për të bërë vlerësime për standardet e drejtësisë në RMV. Ai është shprehur se të gjitha shqetësime e tyre, zyrtarët nga Tirana ia përcjellin kolegëve në Shkup, shkruan gazeta LAJM.

“Unë nuk jam këtu për të kritikuar, për të qortuar. Ne jemi këtu për të ngritur frymën e bashkëpunimit dhe mirëkuptimit. Unë kuptoj që ka probleme me drejtësinë këtu por mos mendoni se ne në Shqipëri jemi një shembull i drejtësisë së kulluar, kemi edhe ne probleme mjaftë serioze. Kemi qenë tre vjet pa gjykatë kushtetuese. Nuk jam këtu për të marrë përsipër të bëjë gjykime për standardet e drejtësisë në Maqedoni, por shpresoj dhe besojmë që edhe Bashkimi Evropian edhe partnerët tjerë ndihmojnë dhe asistojnë. I bëjnë këto assistime dhe ne natyrisht kur kemi shqetësime të caktuara ua kemi përcjell, ua përcjellim autoriteteve”, është shprehur Meta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ