Rasti “Parcelat në Vodno”, lirohet Mijallkovi, Gruevski dënohet me 2 vjet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Mars, 2023

Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu ish-drejtorin e DSK-së, Sasho Mijallkov, edhe për rastin “Parcelat në Vodno”, ndërsa me dy vjet për këtë rast është dënuar ish-kryeministri, Nikolla Gruevski.

Aktgjykimi vendos më 14 shkurt, ndërsa është shpallur sot.

Për Gruevskin, Gjykata e Apelit vlerësoi se gjykata e shkallës së parë nuk i ka vlerësuar sa duhet rrethanat rënduese dhe ka respektuar ankesën e Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit lidhur me dënimin.

Për Mijallkovin, i cili është ndihmës në veprën penale sipas nenit 24 të Kodit Penal, i cili nuk ka ndërmarrë veprime dhe procedura konkrete, por veprimet e tij kanë qenë verbale, këshilli ka vlerësuar se gjykata e shkallës së parë ka shkelur nenin 24 të Kodit Penal dhe e ka dënuar njëjtë si kryerësin e veprës së krimit.

Lidhur me konfiskimin, Gjykata e Apelit ka vërtetuar aktgjykimin me të cilin konfiskohet pasuria e paluajtshme në vlerë të përafërt prej tre milionë euro.

Gjykata e Apelit dje konfirmoi lirimin nga akuza për Mijallkovin në rastin “Tortura” dhe rrëzoi dënimet e tij për përgjime masive dhe “Tresor”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

mesiq stipe mesic

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

policia kosoves

Thirrja e dyshimtë për marshim drejt veriut, Policia – qytetarëve: Mos bini pre

vucic

Momenti kur gazetarja e CNN i drejtohet herë Vuçiqit: A e njihni Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran?

INFO

NA NDIQ