Rezultati nga 99,9% e votave të numëruara, dallimi mes Osmanit dhe Taravarit 4.1%, mes Davkovës dhe Pendarovskit 20.1%

Picture of INA
INA

25/04/2024

Ngjashëm si në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, më 8 maj në rrethin e dytë do të përballen presidenti aktual i vendit dhe njëherit kandidat i LSDM-së Stevo Pendarovski dhe kandidatja e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska e cila në rrethin e parë të zgjedhjeve të mbajtur dje ka shënuar fitore bindëse, shkruan Portalb.mk.

Sipas 99.98% të votave të numëruara nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, Gordana Siljanovska Davkova ka marrë 363.023 vota (40.08 %), apo 182.561 më shumë se Stevo Pendarovski i cili mori 180.461 vota (19.92%).

Në bllokun shqiptar, diferenca midis dy kandidatëve ishte 37.676 vota. Bujar Osmani nga Fronti Evropian mori 121.066 vota (13.37%). Ndërsa Arben Taravari nga VLEN mori 83.390 vota (9.21%).

Maksim Dimitrevski nga ZNAM mori 83.844 vota (9.26%). Biljana Vankovska Cvetkovska nga Levica (E Majta) mori 41.299 vota (4.56%). Stevço Jakomovski nga GROM mori 8.120 vota (0.90%).

Sipas këtyre rezultateve, në rrethin e dytë në përballje kokë më kokë do të shkojnë Pendarovski dhe Davkova, ngjashëm si në zgjedhjet e fundit presidenciale të vitit 2019.

Nëse presidenti aktual Pendarovski do të arrijë të fitojë edhe një mandat mbetet të shihet se si do të pozicionohen dy blloqet e partive shqiptare, nga të cilat deri më tani zyrtarisht nuk kanë dalë me ndonjë qëndrim.

Në zgjedhjet e vitit 2019, në rrethin e parë Pendarovski mori 322.581 vota ndërsa Siljanovska Davkova 318.341. Kurse në rrethin e dytë Pendarovski mori 435.656 vota, ndërsa Siljanovska Davkova 377.346 vota.

Në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale 2024 nga numri i përgjithshëm i votuesve 1.1814.317 votuan 867 qytetarë apo 49,94%, prej të cilëve numri i votave të vlefshme ishte 881.272 ndërsa vota të pavlefshme dolën 24.562.

Rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet me 8 maj së bashku me zgjedhjet parlamentare.

TË FUNDIT
26 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
10 orë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
8 orë
Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi
2 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
24 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ