Rreth 80% e mjekëve në Maqedoni janë dhunuar ose fyer në vendin e punës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Oda e mjekëve për të kaërtin vit me radhë shënon 12 marsin, Ditën Europiane kundër Dhunës ndaj punonjësve të shëndetësisë.

Me këtë rast Oda ka shpalosur të dhëna të tmerrshme për dhunën që kanë përjetuar mjekët në Maqedoninë e Veriut.

Një anketë që ka bërë Oda e Mjekëve vitin e kaluar tregon se 77.9 për qind e mjekëve në Maqedoninë e Veriut kanë përjetuar dhunë fizike ose verbale në vendin e punës gjatë karierës së tyre. Prej tyre, 79.9 për qind janë përgjigjur se kanë përjetuar dhunë verbale me të bërtitura dhe fyerje, 34.5 për qind kanë qenë viktima të dhunës verbale me kërcënime për dhunë fizike, 43 mjekë ose 5.2 për qind janë rrahur, por pa lëndime trupore dhe 13 të anketuar ose 1.6 për qind kanë përjetuar dhunë fizike me lëndime trupore./Shenja.tv

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ