Rusia vendos një senator amerikan në listën e të kërkuarve

Picture of INA
INA

29/05/2023

Ministria e Brendshme e Rusisë e ka vendosur në listën e të kërkuarve senatorin amerikan, Lindsey Graham, njoftuan mediat ruse më 19 maj, duke cituar bazën e të dhënave të Ministrisë së Brendshme ruse.

Në një video të publikuar nga zyra e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyt, nga takimi mes senatorit Graham dhe presidentit Zelensky më 26 maj, Graham u dëgjua duke thënë se “rusët po vdesin” dhe më pas duke thënë se mbështetja e SHBA-së ishte investimi “më i mirë ndonjëherë”.

Pasi Rusia i kritikoi vërejtjet, Ukraina e publikoi edhe një video të plotë nga takimi mes dy zyrtarëve, ku tregohej se dy citatet e Graham nuk ishin të lidhura mes vete.

Komiteti Hetues i Rusisë tha më 28 maj se po hapte një hetim penal për komentet e senatorit amerikan, por nuk specifikoi se për çfarë lloj krimi po hetohej.

Graham i kundërshtoi kritikat nga Rusia, duke thënë se ai vetëm kishte lavdëruar shpirtin e ukrainasve për t’i rezistuar pushtimit rus me ndihmën e ofruar nga Uashingtoni.

Republikani nga Karolina e Jugut, i njohur për pikëpamjet e tij të ashpra sa i përket politikës së jashtme, ka mbështetur furnizimin e Ukrainës me ndihma ushtarake, për ta ndihmuar atë në në luftën kundër Rusisë.

Më parë, Rusia ka shtuar dhjetëra zyrtarë amerikanë në listat e ndalimit, duke ua ndaluar kështu hyrjen në Rusi. Megjithatë, Kremlini rrallëherë ka kërkuar arrestimin e zyrtarëve të lartë amerikanë.

TË FUNDIT
17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
20 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
21 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

21 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
20 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ