Salihu: 25 vjetori i sulmeve të NATO-s, mirënjohje për ish-kryeministrin italian D’Alema

ina-online
ina-online

25/03/2024

Veprimtari i njohur shqiptar nga Medvegja, Muharrem Salihu ka kujtuar 25 vjetorin e sulmeve të NATO-s kundër Serbisë, por duke shprehur mirënjohje për kryeministrin italian të asaj kohe, Massimo D’Alema.

“Në 25 vjetorin e sulmeve të NATO-s kundër forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe në Kosovë për të shpëtuar shqiptarët e Kosovës nga gjenocidi, me mirënjohje dhe respekt kujtojmë përkushtimin e Italisë si anëtare e NATO-s dhe mike e Kosovës për mbështetje ushtarake, humanitare dhe diplomatike. Në atë kohë kritike për Kosovën, kryeministër i Italisë ishte Massimo D’Alema, i cili u angazhua për ta nxjerrë Presidentin Ibrahim nga vala e luftës dhe për ta sjellë në Itali deri në fund të luftës. Pas hyrjes së forcave tokësore të NATO-s dhe dëbimit të forcave serbe nga Kosova, kthimi i Presidentit Rugova në Kosovë, njëri nga të parët burrështetas që u takua në Prishtinë me Presidentin Rugova ishte kryeministri Massimo D’Alema. Italia vazhdon të mbështesë proceset demokratike në Kosovë”, ka shkruar Salihu përmes një porosie në rrjetet sociale.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

Policia-e-Kosoves-800x445

Lirohet zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Jankoviq i arrestuar nga Serbia

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

Kurti

​Kurti: Vuçiq është kryemafioz i shtetit që u trimërua nga mungesa e sanksioneve

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

INFO

NA NDIQ