Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

Picture of INA
INA

21/04/2024

Një bombë 1 ton e mbetur nga bombardimet e NATO-s në Republikën Federale të Jugosllavisë në vitin 1999 është zhvendosur në mënyrë të sigurtë nga qyteti serb i Nishit.

Bomba u gjet në një kantier ndërtimi në Parkun e Shkencave dhe Teknologjisë në Nish gjatë punës së rinovimit.

Autoritetet janë mobilizuar dhe mëngjesin e sotëm është evakuuar e gjithë popullata përreth parkut. Bomba u çaktivizua nga piroteknikë dhe u transportua me kamion jashtë qytetit.

Siç njofton MPB-ja e Serbisë, bëhet fjalë për një bombë 1000 kg, me 430 kg lëndë shpërthyese. Bomba do të shkatërrohet nga një shpërthim artificial nëntokësor, në një zonë të kontrolluar, thuhet në njoftim. Njëkohësisht ftohen të gjithë banorët e zonës të kthehen në banesat e tyre.

“Kjo është një nga bombat më të mëdha që kemi çaktivizuar deri më sot. Është një armë e fuqishme vdekjeprurëse”, tha Luka Caushić, Ndihmës Sekretari i Brendshëm dhe kreu i Departamentit të Menaxhimit të Emergjencave./vizionplus.tv

TË FUNDIT
3 minuta
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
1 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
2 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
4 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

ME TE LEXUARA

1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
7 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
1 ditë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
11 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
1 ditë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
6 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
22 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin

LEXO MË SHUMË

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

zjarrfikes

Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta

INFO

NA NDIQ