Shkarkohet drejtoresha e një çerdhe në Shkup, bleu mobilje për zyrën e saj dhe paguante nëpër restorante në llogari të çerdhes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Drejtoresha e çerdhes së fëmijëve në komunën e Gazi Babës është shkarkuar nga detyra pasi gjatë revizionit të punës së saj janë konstatuar një sërë paligjshmërish në punën e saj.

Siç informoi kryetari i komunës së Gazi Babës, Boban Stefkovski, drejtoresha kishte blerë orendi për çerdhen, por jo orendi për fëmijët, por për zyrën e menaxhmentit. Blerja e këtyre mobiljeve nuk ishte paraparë në planin vjetor financiar të këtij institucioni dhe përbën shkelje të ligjit.
Ajo po ashtu duke shfrytëzuar pozitën e saj si drejtore dhe mundësinë e pagesa të reprezentimit, ka paguar kafene dhe ushqime tjera jashtë institucionit, pas përfundimit të orarit.

Po ashtu u konstatua se makina zyrtare e kopshtit përdorej edhe për qëllime private.

“Nuk lejohet që dikush që vepron kundër ligjit të drejtojë një institucion për përkujdesjen e fëmijëve tanë, dhe për të gjitha shkeljet ligjore të konstatuara sipas raportit të auditorit të pavarur, do të inicoj procedurë para institucioneve përkatëse në Republikën e Maqedonisë”, theksoi Stefkovski.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

KESHILLI

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës mbështet anëtarësimin e Kosovës

INFO

NA NDIQ