Shqiptarët e Preshevës të vihen në lëvizje kategorike për model Asociacioni reciprok

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Nijazi Muhamedi

SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS TË VIHEN NË LËVIZJE KATEGORIKE PËR MODEL ASOCIACIONI RECIPROK UNIK,TË PERSONALIZUAR SIPAS REALITETEVE..!

Në draft versionin e parë ,modeli I asociacionit që u hodh né opinion si “NON-PAPERS” nga një institucion europian ,për të matur pulsin e dyja paléve në dialogun”Serbi-Kosové” si model unik RECIPROK për pakicën serbe në Kosovës dhe pakicën shqiptare në Luginën e Preshevës dhe Bujanocit,me specifika té personalizuara sipas realiteteve të tyre,përmendej REGJIONI AUTONOM I VAL D,AOSTËS NË ITALI,si model që zgjidh një problem ndërmjet dy shteteve me pakica të shkëputura nga trungu dhe të mbetura të njeri dhe tjetri shtet.
Në draft marrëveshjen mbi “asociacionin”, mandej kétij modeli iu hoq reciprociteti,kurse në pjesën e principeve të përgjithshme,mundësia e reciprocitetit ishte e hapur,e paraparë,dhe ndërmjetësuesi American,Escobar I bëri thirrje kryeministrit Albin kurti të paraqesë draftin e tij,që nënkuptonte paraqitjen e draftit té personalizuar të modelit të Asociacionit unik RECIPROK për pakicën kombëtare shqiptare të shtetit té Kosovés të mbetur nén Serbi,konkretisht për Luginën.Por,ta folim të drejtën,se përgjegjësia historike në këtë rast nuk duhet lënë pa emër,as Albin Kurti,as I ashtuquajturi bllok I opozités ,këtë nuk e bënë,duke pritur që këtë t,UA bëjë Amerika,dhe kështu ngjau që në versionin final,të aprovuar parimisht nga dyja palët Vuçiq dhe Kurti në Bryksel,dhe I lënë qëllimisht dhe me sherr nga Borreli që të nënshkruhet në Ohër,SHQIPTARËT në Luginën e Preshevës mbetën jashtë këtij modeli mbi parim të reciprocitetit,dhe një model I këtillë,pa reciprocitet,nuk mund të imponohet dhe është jashtë praktikës së modeleve europiane,ani se Lajçak I bie legenit “të modelit europian”, se ne ka afër tri decenie që merremi komparativisht me këto modele historike europiane dhe mbi këto modele ngritëm katër opsionet e zgjidhjes së çështjes shqiptare pas shpërbërjes së ish-federatés jugosllave,që I formuloi Këshilli Koordinues I lëvizjeve shqiptare nga ish-Jugosllavia…
Edhe në kontekstin e ri kohor, për té cilin flet ndërmjetësuesi Lajçak,që kujton me gabim se ne SHQIPTARËT do rrijmë të mpirë në mendje(si ndenjën të papërgjegjshmit deri tash) dhe do presim ” çka do zgjedhë nga fundi i thesit njërin nga 16 modelet e tij,mund té vijë në konsideraté vetëm modeli franko-gjerman I Alzasit me reciprocitet në të drejta të serbéve né Kosové dhe shqiptarëve në Luginën e Preshevës..!

TË FUNDIT
56 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
4 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
10 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
1 ditë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ