Siljanovska: Nëse është i zoti, nuk kam problem që kryeministri të jetë shqiptar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Nuk kam problem që kryeministri të jetë shqiptar, por vetëm nëse është i zoti.

Edhe në Qeverinë e kaluar, edhe tash, ka ministra të shkëlqyer shqiptarë, sidomos deputetet bien në sy më shumë se deputetët. Do t’i përmbahemi ligjit, thotë profesoresha Gordana Siljanovska-Davkova, deputete e VMRO-DPMNE-së.

“Sa ka bazë deklarata e zëvendëskryeministrit Artan Grubi se ka pasur marrëveshje – në 100 ditët e fundit kryeministri të jetë shqiptar?
-Nuk e di për çka janë marrë vesh. Unë u përmbahem ligjeve. Të gjithë mund ta lexojnë Ligjin për Qeveri ku shkruan se me këtë ndryshim 100 ditë para zgjedhjeve kandidatin për kryeministër e propozon partia në pushtet e cila ka më shumë deputetë”, tha Siljanovska – Davkova.

Edhe lideri i VMRO-DPMNE-së u përgjigj në pyetjen nëse do të pranonin që në Qeverinë teknike kryeministri të jetë shqiptar?

“Nuk kam biseduar në këtë temë, por pse partia më e madhe politike e propozon kryeministrin teknik, në këtë rast ajo është VMRO-DPMNE-ja, pse BDI-ja ta mos përkrahë kryeministrin shqiptar të cilin do ta propozojë VMRO-DPMNE?”, deklaroi Hristijan Mickoski, lider i VMRO-DPMNE-së.

I pari i cili publikisht doli me idenë për kryeministër shqiptar ishe lideri i BDI-së në vitin 2020. Kemi luftuar për këtë vend, porositi ai.

“Tani është koha për barazi të plotë, për marrje të përgjegjësisë për të prirë! Është koha për kryeministrin e parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut!”, tha Ali Ahmeti, lider i BDI-së.

Kryeministri i atëhershëm Zaev konsideronte se me premtimin e Ahmetit për kryeministër shqiptar,

BDI-ja vetëm do të humbë vota dhe do të shkojë në opozitë. “Të jem gjallë e shëndosh, ta shoh këtë” thoshte Zaevi. Para disa ditësh, zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi deklaroi se kryeministri shqiptar do të bëhet në 100 ditët e fundit të Qeverisë edhe nëse ka ndryshim të modelit zgjedhor, sepse siç shton, kështu dikton marrëveshja politika.

TË FUNDIT
14 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
39 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bogoev: Jam i aftë për të qenë lider i LSDM-së
10 orë
Deputetët e sapozgjedhur sot ulen në kolltuqet e Kuvendit, deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën
1 ditë
ZNAM në Qeveri me VMRO-DPMNE-në, ja cilat ministri do t’i marrë
6 orë
ZNAM përkrah Gashin për kryeparlamentar
1 ditë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
22 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ