“Sot ndër ditët më të dhimbshme në histori të Kosovës”, Osmani “godet” Serbinë: Akoma fle mbi varreza masive!

Picture of INA
INA

27/04/2024

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Ditën e të Zhdukurve ka thënë se kjo është ndër ditët më të dhimbshme të Kosovës.
Osmani pasi bëri homazhe te memoriali për të Pagjeturit, potencoi se plaga e Kosovës do të mbetet e hapur derisa nuk kthehen të gjithë.

“Sot është një ndër ditët më të dhimbshme në histori të Kosovës sepse përveç që shënojmë 25 vjetorin e masakrës më të madhe të kryer kundër shqiptarëve në Kosvoë në luftën e fundit pra masakrën e Mejës, po ashtu i bashkohemi dhimbjes së gjithë familjarëve të zhdukurve me dhunë, të cilët edhe 25 vite pas e kanë dhimbjen dhe mungesën e papërshkrueshme me fjalë. Është një dhimbje që ta shpon shpirtin sepse për dallim nga shumë të tjerë që kanë humbur më të dashurit, familjet e zhdukurve nuk kanë ku të vendosin një lule për t’i përkujtuar familjarët e tyre”, u shpreh Osmani.

Ajo theksoi me tej se Serbia kreu krim të dyfish, pasi sipas saj, fillimisht e kreu krimin dhe pastaj bëri çmos që ta fsheh atë duke i fshehur gjurmët.

“Një numër i madh i tyre janë fëmijë, të vegjël edhe sot Serbia vazhdon të flenë mbi varreza masive, edhe sot Serbia vazhdon që të bëjë krim të dyfish sepse njëherë e kreu krimin dhe pastaj bëri çmos që ta fsheh atë duke i fshehur gjurmët e krimit dhe 25 vite më pas”.
“Përkundër që kryetari i komisionit Andin Hoti disa herë i ka drejtuar letra Serbisë që në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel të hapen arkivat për të dhënat e brigadave e policore e ushtarake për të c ilat ka dëshmi të qarta se kanë marrë pjesë në masakra për ashtu në operacione pas luftës për fshehjen e trupave, Serbia akoma nuk bëhet e gjallë ndaj këtyre kërkesave, dhe vazhdon ta shkelë këtë marrëveshje të rëndësishme të arritur në Bruksel”, u thekson Osmani.

“Jemi pranë familjes, që ta ndajmë dhimbjen, të gjithë 1600 të zhdukur janë familjarë të gjithë Kosovës, por plaga e Kosovës e jonë do të mbetet e hapur derisa nuk kthehen te gjithë, liria do të jetë kuptimplotë vetëm kur të na kthehen të gjithë”, ka thënë presidentja e shtetit Vjosa Osmani.

TË FUNDIT
23 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
3 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
4 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
10 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
7 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
24 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
7 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
14 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
4 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

LEXO MË SHUMË

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

INFO

NA NDIQ