Eskobar: Pa marrë parasysh rezultatin e zgjedhjeve, Maqedonia e Veriut duhet ta vazhdojë rrugën evropiane!

Picture of ina-online
ina-online

08/05/2024

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar në një brifing online me gazetarët ka theksuae se është i bindur dhe shpreson se pa marrë parasysh zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, rruga drejt Evropës do të vazhdojë.

Eskobari paralajmëroi se këtë muaj largohet nga pozita si Zv/Ndihmës Sekretar amerikan për çështje evropiane dhe euroaziatike dhe përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor.

“Një nga gjërat që arritëm dhe jemi të lumtur është se disa vende të Ballkanit Perëndimor janë në rrugë solide drejt integrimit euroatlantik, vecanërisht ato anëtarë të NATO-s, Shqipëria, RMV-ja dhe Mali I Zi, që tërësisht janë të angazhuar në procesin e aderimit në BE. Jam i bindur dhe shpresoj se pa marrë parasysh zgjedhjet në RMV, rruga evropiane do të vazhdojë” , ka deklaruar Eskobar.

TË FUNDIT
23 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
32 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
23 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 ditë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
2 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
10 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

INFO

NA NDIQ