Stradner: Rusia dëshiron të hapë një front të dytë në Ballkan, tash me temën e gjenocidit në Srebrenicë

Picture of ina-online
ina-online

22/04/2024

Ivana Stradner, bashkëpunëtore hulumtuese e Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracisë nga Uashingtoni thotë se ambasadorja ruse në OKB kërcënon se ekziston rreziku i një konflikti të ri në Ballkan,

Strander në rrjetin X ka publikuar një foto të një interviste që Vaslij Nebenzja, përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në Kombet e Bashkuara, ka dhënë për Politika, e cila është transmetuar nga Russia Today.

“Rusia dëshiron të hapë një front të dytë në Ballkan. Putin dëshiron të tregojë se vullneti i tij për të sfiduar Perëndimin është më i madh se vullneti i Perëndimit për të rezistuar. Është koha për t’i vërtetuar se e ka gabim” – tha Stradner.

Nebenzja tha në intervistë se lobimi për rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë është një tjetër përpjekje e Perëndimit për të ushtruar presion dhe nënshtruar serbët nga Bosnja dhe Hercegovina, së bashku me të gjithë të tjerët.

TË FUNDIT
3 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
4 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
5 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
5 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

8 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
1 ditë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
7 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
5 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
5 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

INFO

NA NDIQ