Studentët dhe të punësuarit në FSHIIK protesta para Qeverisë, kërkojnë kushte më të mira për të mësuar

INA
INA

21/03/2024

Studentët dhe menaxhmenti i Fakultetit të Shkencave të Informacionit dhe Inxhinierisë Kompjuterike (FSHIIK) sot shprehën pakënaqësinë e tyre për kushtet e studimit me një protestë paqësore para Qeverisë, duke kërkuar hapësirë ​​adekuate për punë.

Në protestën me moton “FSHIIK nuk ka godinë – mësojmë para Qeverisë”, studentët vendosën një klasë të improvizuar për të tërhequr vëmendjen për kushtet e pazgjidhura hapësinore.

E mbështetur nga organizata joformale “Revolucioni Studentor”, protesta vjen pas një sërë konkluzionesh të nxjerra nga menaxhmenti i FSHIIK në seancën e mbajtur më 18 të këtij muaji.

Në konkluzionet, fakulteti ka kërkuar nga Qeveria që të marrë vendim për shfrytëzim të përkohshëm apo të përhershëm të objektit të KP nr. 1856, Karposh, pa kompensim dhe të obligohet Ministria e Arsimit dhe Shkencës që të sigurojë hapësirë ​​adekuate dhe të zhvendosë Byronë për Zhvillimin e Arsimit (BZHA) brenda tre muajve.

Për këtë sot ka reaguar Byroja për Zhvillimin e Arsimit, nga ku kanë bërë të ditur se mbështesin Fakultetin në përpjekjet e tij për të ofruar kushte adekuate mësimore dhe zgjidhje të përhershme të problemit hapësinor, por se janë kundër kërkesave të FSHIIK për zhvendosjen e BZHA-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ASH

ASH: Mickoski konfirmoi se po përgatitet një front anti BE dhe NATO

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Mickoski

Mickoski premton pajtimin dhe bashkimin kombëtar maqedonas

FILIPCE-768x507-1

Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

fatmir besimi

Besimi: Deri në vitin 2028 paga mesatare 900-1000 euro

vankovska

Vankovska: Nuk mjaftohemi me një kolltuk dhe një pozicion, ne kemi një kauzë

Pendarovski Siljanovska

Pendarovski: Kam treguar se çfarë do të thotë të jesh president i të gjithë qytetarëve

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: Në zgjedhje vendoset nëse Maqedonia do të jetë pro-evropiane

Arben Taravari Bujar Osmani

Ku dallon Arben Taravari dhe Bujar Osmani?

INFO

NA NDIQ