Sunak: Kemi kthyer 1800 emigrantë shqiptarë të paligjshëm

INA
INA

5 Qershor, 2023

Kryeministri britanik, Rishi Sunak ka bërë me dije se në bazë të marrëveshjes me qeverinë shqiptare është bërë e mundur kthimi në Shqipëri i 1800 personave.

Ai theksoi se ka ulur hyrjet ilegale të emigrantëve në shtetin britanik me 20%, ndërsa njoftonte një plan masash të qeverisë për të luftuar këtë fenomen.

“Para se të nisja planin tim në dhjetor, numri i hyrjeve të paligjshme në Britani me varka të vogla ishte më shumë se katërfishuar në dy vjet. Disa thanë se ky problem ishte i pazgjidhshëm, ose thjesht një fakt i jetës së shekullit të 21-të. Ata kishin humbur besimin te politikanët për të vendosur në oborret e vështira për të bërë diçka për këtë. Dhe sigurisht, ne kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë. Por në pesë muajt që kur nisa planin, kalimet tani janë ulur me 20%. krahasuar me vitin e kaluar. Kjo është hera e parë që nga fillimi i këtij problemi që mbërritjet midis janarit dhe majit kanë rënë në krahasim me një vit më parë”, deklaroi Sunak duke evidentuar punën e qeverisë së tij në frenimin e emigrantëve ilegalë ne territorin britanik.

Retorika ndaj emigrantëve e kryesisht shqiptarëve në kuvendin britanik ka sjellë shpesh herë polemika.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

rinas aeroporti nene tereza

Aeroporti “Nënë Tereza” shifra rekorde, 5.2 milionë udhëtarë nga fillimi i vitit

ditmir bushati

Bushati: Shqipërisë nuk i takon t’i shkelë syrin Serbisë! Përpara se të jemi euroatlantikë, kemi interesat tona kombëtare

Edi Rama

Rama: Shqipëria i bashkohet thirrjes së Qeverisë së SHBA-së për deeskalim të menjëhershëm në kufi

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

edi rama

Rama në Berlin: Shqipëria, 100% jashtë ndikimit rus

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

edi rama

Rama shprehet i shqetësuar për situaten në veri të Kosovës

INFO

NA NDIQ