Takimi i Ohrit, Kurti të enjten raporton në kuvend

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Mars, 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të enjten do të raportoj në Kuvend për takimin e 18 marsit në Ohër. Kështu ka bërë të ditur shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila pas mbledhjes së Kryesisë, e cila tha se seanca e së enjtes nis me votimin e tri marrëveshjeve ndërkombëtare, për të vazhduar më pas me deklarimin e kryeministrit, Kurti për takimin në Ohër. Lila teksa komentoi takimin në kuadër të dialogut Kosovës-Serbi në Ohër tha se tashmë ka dakordim në parim dhe mbetet të shihet plani dhe procesi tutje.

“Ne e dimë se në Ohër nga ajo çka jemi njoftuar ka pas dakordim në parim përderisa ende mbetet të shihet plani dhe procesi tutje, prandaj deri tash nuk ka material për Kuvendin e Kosovës. Vetë qëndrimi i Borrel në konferencë që tashmë këto pika të marrëveshjes do jenë pjesë e kapitullit 35 për Serbinë në procesin e integrimit, gjë e cila në rast se nuk do të zbatohet do e ndal komplet procesin e integrimit të Serbisë. Kjo është garancia e vetme për Kosovën qasja dhe sanksionet ndërkombëtare në këtë rast në raport me procesin e integrimit, përderisa është tepër e rëndësishme avancimi i integrimit për Kosovën dhe kjo do të shihet prapë në procesin e aplikimit, pranimin në Këshillin e Evropës, pranimi në organizata ndërkombëtare”, deklaroi Mimoza Kusari-Lila, Vetëvendosje. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

Daniel HOKANSON

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Jemi shumë të shqetësuar

florian bieber

Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

nato aeroplan avion

24 vjet nga ndalja e bombardimeve të NATO-s, e çlirimi i Kosovës

liburn aliu

Liburn Aliu i quan të pavërteta lajmet se KFOR-i ia ka ndaluar ta takojë kryetarin e Leposaviqit

Albin-Kurti-5

Gazeta franceze “Le Monde” shkruan për Albin Kurtin

ramush-haradinaj-600x360-1

Haradinaj thirrje Kurtit e Osmanit: Pranoni sugjerimet e SHBA-ve

Qeveria-Kurti

Qeveria e Kosovës: Nga Shqipëria zyrtare presim mbështetje, ndërmjetësues kemi shumë

INFO

NA NDIQ