Të papunët në Austri do të përfitojnë 70% të rrogës, ja për sa muaj?

Picture of ina-online
ina-online

07/04/2024

Të papunët në Austri do të marrin rreth 70% të rrogës që do të sigurohet nga shteti. Këtë e ka paralajmëruar kryetarja e Odës për punë dhe njëherit kandidate e Sindikatave socialdemokrate në Vjenë, Renate Anderl. Ajo ka thënë se për të papunët pagesa nga shteti nga 55%  duhet të rritet në 70%.

Sipas saj, kjo duhet të ndodhë për shkak të inflacionit dhe se edhe këtë vit do të ketë probleme në tregun e punës.  Nëse punëtori ngelet pa punë në Austri, ka të drejt të pagesës nga shteti prej 6 muajve. Rroga mesatare në Austri gjatë 2024 është 1720 euro. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
13 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
19 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
2 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

1 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
19 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
13 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

LEXO MË SHUMË

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

INFO

NA NDIQ