Teksti dërgohet në revizion, shtyhet votimi për Rezolutën për Srebrencinën në OKB

Picture of INA
INA

27/04/2024

Votimi për rezolutën e Srebrenicës, ndonëse është paralajmëruar për 2 maj, nuk do të bëhet, pasi që teksti i draft dokumentit do të dërgohet për rishikim, përcjell TV21. Është ende e paqartë se kur do të caktohet sesioni i ri i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Kjo me shumë gjasa data do të dihet të martën.

Dokumenti i rezolutës, ndër të tjera, bën thirrje për dënimin pa rezerva të çdo mohimi të gjenocidit të Srebrenicës, si dhe veprimet me të cilat i bëhet lavdi të dënuare për krime lufte, përfshirë ata që janë përgjegjës për gjenocidin e Srebrenicës.

Siç njoftoi para pak kohësh ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, Maqedonia është një nga 17 shtetet që bashkësponsorizojnë rezolutën e Kombeve të Bashkuara. Autoritetet zyrtare të Beogradit dhe Republika Sërpska mohojnë se është kryer gjenocid në Srebrenicë në korrik 1995.

TË FUNDIT
3 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
10 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
10 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
10 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

ME TE LEXUARA

10 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
3 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
19 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
17 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
16 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
15 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

INFO

NA NDIQ