Shqipëria dështon të kualifikohet në finalen e “Eurovision 2024”

Picture of ina-online
ina-online

09/05/2024

Këtë vit “Eurovision 2024” nuk do të numërojë Shqipërinë mes finalistëve të tij, pasi përfaqësuesja shqiptare, Besa Kokëdhima, me këngën “Titan”, nuk arriti të marrë votat e nevojshme për t’u kualifikuar nga gjysmëfinalja.

Përkundër një performancë të mahnitshme dhe një prezence të fuqishme në skenën e “Malmo Arena”, Besa nuk arriti të sigurojë mbështetjen e mjaftueshme të publikut dhe jurisë për të vazhduar në garën e madhe finale.

Ky rezultat vjen si zhgënjim për shumë fansa dhe ndjekës të Eurovisionit në Shqipëri dhe anembanë botës, të cilët kishin besim në këngën dhe në aftësinë interpretuese të Besës.

Performanca e saj, e cila u prit me duartrokitje të ngrohta dhe reagime pozitive nga audienca në sallë, tregoi një shkëlqim artistik dhe një nivel të lartë të profesionalizmit.

Votimi që zhvillohet përmes linjave telefonike dhe aplikacionit të Eurovisionit është një proces i ndërlikuar, i cili ndonjëherë nuk pasqyron direkt vlerësimin për një performancë të caktuar. Shqipëria ka një histori të luhatshme në Eurovision, me disa arritje mjaft të mira në të kaluarën, por edhe disa zhgënjime.

Këto janë shtetet e gjysmëfinales së dytë që u kualifikuan në finale:

Letonia
Austria
Holanda
Norvegjia
Izraeli
Greqia
Estonia
Zvicra
Gjeorgjia
Armenia.

TË FUNDIT
19 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
2 orë
“Kokë më kokë” në televotim, Ilnisa Agolli “zbulon” fituesin e “BBV”
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
3 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

ME TE LEXUARA

2 ditë
Romeo flet për planet me Heidin jashtë shtëpisë së BBV: Jam një djalë pa plane, por e kam qejf një bebe
22 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
6 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
22 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
5 orë
Sa bukur! Babë e bijë krah njëri-tjetrit, Kiara poston foton e ëmbël të Luizit me Luna Marinë (Foto)

LEXO MË SHUMË

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

ilnisa

“Kokë më kokë” në televotim, Ilnisa Agolli “zbulon” fituesin e “BBV”

Screenshot_2024-05-21-12-09-03-445_com.android.chrome-edit

Schneeberger: Kurti s’ka faj, BE po bëhet “kukull” e Vuçiqit dhe Putinit

Prokuroria

PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

franci

“Më dolën përpara 40 veta”, Françeska Murati tregon çfarë i ndodhi në rrugë

luizi kiara

Sa bukur! Babë e bijë krah njëri-tjetrit, Kiara poston foton e ëmbël të Luizit me Luna Marinë (Foto)

INFO

NA NDIQ