‘Telefonata në Beograd’- Kasami: Si BDI nuk lejoi Kurtin në takimin në Berlin

Picture of ina-online
ina-online

20/04/2024

Kryetari i Lëvizjes BESA në Maqedoninë e Veriut, Bilall Kasami, është shprehur se partia shqiptare BDI në RMV ka lobuar që të ndalonte një tubim të koalicionit opozitar VLEN (pjesë e të cilit është edhe Lëvizja VetëVendosje) në Berlin dhe Zyrih me emigrantët shqiptarë atje.

Komentet Kasami i bëri në një lidhje për Euronews Albania, ku tha se BDI dhe Bujar Osmani shfrytëzuan të gjitha lidhjet e tyre në Beograd, në mënyrë që të ushtronin presion në diplomacinë ndërkombëtare që të ndalohej takimi i koalicionit opozitar VLEN dhe Albin Kurtit në këto dy qytete europiane.

Ai tha gjithashtu se pas një telefonate që BDI bëri në Beograd, Serbia nisi një manovër të fuqishme ushtarake në kufij me Kosovën, si dhe ndaloi disa shtetas shqiptarë, gjë që sipas tij bëri që situata të tensionohej dhe Kurti të mos merrte pjesë në takim.

“Ne kishim vendosur takime të përbashkëta me kryeministrin e Kosovës këtu në Berlin të Gjermanisë dhe Zyrih të Zvicrës. Ajo që ndodhi ishte skandaloze, pasi pushteti i BDI-së në RMV shfrytëzoi të gjitha lidhjet me diplomacinë europiane që të parandalojë organizimin e këtyre tubimeve. Fillimisht në Gjermani ata penguan prezencën e Kurtit atje, por ata shfrytëzuan lidhjet që kanë në Beograd dhe përmes Beogradit bënë presion në diplomacinë perëndimore që të mos ndodhte ky takim.

E treta ishte telefonata që bënë ata në Beograd dhe në të njëjtën ditë ndodhi një manovër e fuqishme ushtarake e Serbisë në Kufirin e Kosovës dhe bllokimi i shumë qytetarëve të Kosovës në Serbi. Kjo bëri që Kurti të mos merrte pjesë në tubim për shkak të situatës së tensionuar. Edhe Ambasada e RMV në Berlin ka qenë e angazhuar të parandalonte një tubim të tillë. Bujar Osmani shfrytëzoi gjithë lidhjet e tij diplomatike që të parandalonte tubime të tilla në Berlin dhe Zyrih.

Në tubimet tona edhe në diasporë kishim një tubim madhështor. Duke e patur parasysh edhe simbolikën e përkrahjes e bashkëpunimit të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, ata vërtetë janë të tmerruar me përkrahjen që i jep mërgata koalicionit. Unë mund ta vlerësoj një fushatë të qetë, edhe për faktin që ka pasur disa tensione mes koalicioneve, por edhe brenda koalicionit të BDI-së. Për shkak edhe të përbërjes edhe të partive politike, të cilat janë pjesë të atij koalicioni.

Para disa ditësh u dështoi një tubim në Strugë, ku pastaj doli edhe reagimi i njërit prej bartësve të zonës 5 dhe një prej bartësit e koalicionit të shumicës, ku siç duket ka pasur tensione mes grupit të tij dhe grupit të kryetarit të Strugës. Kjo garë shpresoj të përfundojë pa ndonjë incident serioz, sepse në të koalicionit VLEN nuk na interesojnë tensione. Ne duam një ambient të qetë, pasi votuesit tonë janë familjarë. Ka pasur edhe tubime të ndryshme, ku është kërcënuar drejtpërdrejt koalicioni opozitar me një fjalor rrugaçërie”, tha Kasami.

TË FUNDIT
22 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
4 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
7 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
4 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
1 ditë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij
7 orë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

INFO

NA NDIQ