Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

Picture of INA
INA

11/04/2024

Universiteti i Cyrihut është tërhequr nga renditja e universiteteve të publikuar nga revista Times Higher Education

 

Siç njoftoi universiteti, vendimi është marrë për shkak se renditja krijon stimuj të rremë. Sipas universitetit zviceran, renditjet shpesh fokusohen në rezultate të matshme, duke krijuar një nxitje për të rritur numrin e botimeve në vend që t’i jepet përparësi cilësisë së përmbajtjes.

Universiteti shtoi se renditjet sugjerojnë gjithashtu që ato matin në mënyrë gjithëpërfshirëse arritjet e ndryshme të një universiteti në kërkime dhe mësimdhënie. Prandaj, Universiteti i Cyrihut nuk do të japë më të dhëna të renditjes.

Në renditjen e fundit të vitit 2024 të publikuar në shtator 2023, Universiteti i Cyrihut u rendit i 8-ti ndër universitetet më të mira në botë.

TË FUNDIT
5 orë
Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”
6 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
14 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

ME TE LEXUARA

5 orë
Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”
1 ditë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
14 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
6 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

URA

Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

INFO

NA NDIQ