Universiteti i Tetovës dhe Shoqata “TAKT” nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Picture of INA
INA

23/04/2024

Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Jusuf Zejneli, i shoqëruar nga dekania e Fakultetit të Kulturës Fizike, Prof. Dr. Shpresa Memishi dhe koordinatori për projekte, Prof. Dr. Astrit Iseni, realizuan një takim pune me kryetaren e shoqatës “TAKT”, Magdalena Spasovska, me ç’rast nënshkruan memorandum bashkëpunimi.

Qëllimi i këtij memorandumi është mbështetja dhe bashkëpunimi ndërmjet dy palëve përmes aktiviteteve edukative, konferencave, simpoziumeve, seminareve të bazuara në sport, trajnimeve të mëtejshme të profesorëve dhe shkëmbimit të përvojave pozitive, implementimi i një programi për zhvillimin e aftësive të të rinjve, pjesëmarrja në trajnimet me temën e sportit dhe barazisë gjinore, zbatimi i programit për inovacione dhe pjesëmarrja në kampe sportive, me qëllim përmirësimin e aftësive përmes sportit për punësimin e rinjve.

Përveç pikave të sipërpërmendura ky memorandum është i rëndësishëm pasi do të ndikojë në forcimin e aftësive jetësore dhe elasticitetit të të rinjve ndaj diskriminimit gjinor dhe statusit të pakicës etnike në arsimin formal si dhe forcimin e rezistencës së të rinjve (15-24 vjeç) ndaj rreziqeve të radikalizmit dhe diskriminimit në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

TË FUNDIT
40 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
44 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
46 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
54 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
3 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
20 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
19 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ