Vrasja e dyfishtë në Shkup, autori me probleme psikike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Janar, 2023

Vrasësi i nënës dhe gjyshes në Shkup dyshohet të jetë i sëmurë psikik. Ai pas vrasjes së dyfishtë ditë më parë në banesën e tij në rrugën “Ruzvelltova” në Shkup, ka shkuar në spital ku ka kërkuar ta arrestojnë. Në rrethana jo zyrtare mësohet t’i ketë thënë mjekëve se vrasjen e ka kryer për motive familjare, ndërsa meriton të shkojë në burg. Mjekët kanë lajmëruar policinë dhe i njëjti është arrestuar. Dy trupat e viktimave, njëra 60 dhe tjetra 80 vjeçare i janë nënshtruar autopsisë. Nga Prokuroria Publike nuk ndajnë më shumë hollësi, ku ka përfunduar i dyshuari dhe çfarë ka përdorur për kryerjen e veprës. Burime nga grupi hetimor thonë se vrasja ka ndodhur në rrethana të rënda. Viktimat dyshohet të jenë goditur, therur dhe masakruar gjë që ka shkaktuar vdekjen e tyre të menjëhershme. Sipas ministres së Punës dhe Politikës Sociale kjo është pasojë e mos denoncimit të dhunës në familje.

“Nuk kishim asnjë denoncim se ka ndodhur dhunë, gjë që tregon se dhuna akoma mbetet e izoluar në familje, nuk denoncohet dhe fshihet, ndërsa pasojat janë këto që janë. Për këtë arsye bëj apel që të mos e fshehin, të mos e heshtin dhe ta paraqesin dhunën në Qendrat Sociale, në Stacionet policore që të mundemi si institucionet të ndërhymë, të parandalojmë dhe t’i mbrojmë viktimat e dhunës familjare”, tha Jovana Trençevska, Ministre e Punës dhe Politikës Sociale.

Sipas të dhënave zyrtare nga 1000-1200 qytetarë në vit janë viktima të dhunës familjare. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ