Gashi: VLEN prinë me numrin e votave tek shqiptarët

Picture of ina-online
ina-online

26/04/2024

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi në një intervistë për A2CNN tha se ata si VLEN, pa e shpallur emrin e kandidatit të tyre kanë kërkuar që të ketë një kandidat shqiptar.
Gashi tha se BDI fillimisht ishte i idesë që të përkrahët Pendarovski, ndërsa sipas tyre, nuk do të ishte e mirë që zgjedhjet presidenciale të kalojnë pa një kandidat shqiptar, andaj edhe e kanë kandiduar Arben Taravarin.

“Për fat të keq BDI doli vetëm që ta pamundësojë Taravarin të shkojë në raundin e dytë, apo një kandidat tjetër shqiptar. Ne do të kishim përkrahur edhe një kandidat tjetër, neutral, të tyre. Beteja ka qenë të del një shqiptar, për shkak se si asnjëherë në këto zgjedhje nuk ka patur gjasa të shkojë në raundin e dytë. Sot pas zgjedhjeve nëse i shihni numrat e keni të qartë se numrat flasin se po të ishim bashkë do të shkonim në raundin e dytë”, tha Gashi.
Sa i përket zgjedhjeve të 8 majit, Gashi, tha se votuesi shqiptar ndryshe voton në zgjedhjet lokale, ndryshe në ato presidenciale dhe parlamentare.

“Me 8 maj është një betejë krejt tjetër votohet për zgjedhje parlamentare për mandate për përfaqësim në katër vitet e ardhme. Jam i bindur se shumica e shqiptarëve e duan ndryshimin, rezultati i djeshëm do t’i motivojë shtesë, dhe jam i bindur që ne do të jemi fitues në kampin shqiptarë, ndërsa sa i përket legjitimitetit, VLEN-i do të duhet medoemos të jetë pjesë e pushtetit dhe nuk guxon të ketë qeveri pa VLEN-in, për shkak se ajo do të llogaritej se nuk ka legjitimitet të votës shqiptare”, tha më tej Gashi, kryetar i Alternativës.

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

14 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
9 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
14 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
9 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
13 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
13 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ