Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

Picture of ina-online
ina-online

22/04/2024

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në takimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së se serbët foli për “keqtrajtime të serbëve në Kosovë”.

Vuçiq tha se kryeministri Albin Kurti ka “aspirata hegjemoniste drejt Shqipërisë së Madhe”.

Ai përmendi se Kurti s’po merr pjesë në këtë takim sepse “është i ngarkuar duke vënë në pah stabilitetin regjional duke udhëhequr fushatat e tij në Maqedoninë e Veriut”.

“Dua t’u tregojë banorëve në Maqedoninë e Veriut se pengimi në çështjet e tyre nuk është Serbia, por është Albin Kurti”, tha Vuçiq.

Vuçiq përsëriti disa herë gjatë fjalimit të tij se “në vend që të dënohet, regjimi i Kurtit në Prishtinë po shpërblehet”.

TË FUNDIT
8 minuta
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
2 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
2 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
2 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
3 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

12 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
2 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
5 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
2 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
12 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
5 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

INFO

NA NDIQ