Vuçiq: Për Kosovën, i jemi mirënjohës Moskës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

“Moskës i jemi mirënjohës për mbështetjen që na jep në çështjen me Kosovën”, i tha medias amerikane “Bloomberg” Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Serbia, i cili është i vendi vend në kontinentin evropian përveç Bjellorusisë që s’i ka vendosur sanksione Federatës Ruse, sipas Vuçiq, “nuk e mbështet pushtimin e Ukrainës”.

Mes tjerash ai tha se nuk ka biseduar me presidentin rus, Vladimir Putin, “me muaj”.

“Kemi thënë në fillim që nuk mund të mbështesim pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Për neve Krimea dhe Donbasi janë Ukrainë dhe ashtu do të mbesin”, ka thënë Aleksandar Vuçiq.

Presidenti i Serbisë tha se nuk i mbështet sanksionet ndaj Federatës Ruse për shkak të qëndrimit të Moskës ndaj Kosovës.

“Ne vetë kemi qeni nën sanksione për gati 10 vite, saktësisht tetë, dhe nuk besojmë se kjo është zgjidhje”, tha ai.

Në lidhje me dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ku kërkohet zgjidhje e çështjeve, Vuçiq tha se nuk beson në një marrëveshje të shpejtë, por “me hapa të vegjël”.

“Duhet të ndërrojmë situatën në terren me hapa të vegjël, për të ndërtuar mirëbesim mes dy palëve, dhe mëpastaj të shohim se si mund t’i qasemi gjithçkaje tjetër. Nuk duhet të ëndërrojmë diçka që të gjithë e dimë që s’do të ndodhë”, tha Aleksandar Vuçiq.

TË FUNDIT
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
12 orë
Dy prej të plagosurve në Pejë hyjnë në operim – ngjarja dyshohet se ndodhi për shit-blerjen e një veture
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

ME TE LEXUARA

12 orë
Dy prej të plagosurve në Pejë hyjnë në operim – ngjarja dyshohet se ndodhi për shit-blerjen e një veture
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
1 ditë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
1 ditë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
1 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre

LEXO MË SHUMË

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Policia-e-Kosoves-800x445

Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje

Policia-e-Kosoves-800x445

Dy prej të plagosurve në Pejë hyjnë në operim – ngjarja dyshohet se ndodhi për shit-blerjen e një veture

pej

Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

policia-kosoves

Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

vucic

Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

INFO

NA NDIQ