Zekolli: Ali Ahmeti duhet të reflektoj nga skenat në Saraj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Arsim Zekolli

Skenat nga Saraji janë habitese. Per nga numeri enorm i te pranishmive.

E prisja te ketë publik. Po jo ne kaq numer te madhe. Dhe kjo te ben te reflektosh.

Nuk eshte me ceshtja e zjarrtareve dhe ahmetoviteve (misionarve).

Ceshtja eshte te publiku.

E publiku po deshmon se po deshiron ndryshim.

Mundemi te debatojme per zjarrtaret, kushin ishin, kush janë, c’ka deshirojne. Por duhet te debatojme edhe pse kaq shum njerez kanë deshire ti ndegjojne argumentet apo shpjegimet e tyre. Rrjedhimisht, duhet edhe te debatojme pse keta njerez dhe keta numera nuk verehen mo as te Aleanca e as te Alternativa.

Diqka ka shkrepur xixe ne keto raporte mes zjarrtareve dhe aktivisteve dhe qytetareve. E kam ende te veshtire te definoj me siguri, por keto skena te sontme deshmojne se amullia eshte vetem pershtypje e imponuar nga klientela ahmetovite dhe presioni medial, por ne te vetet nen te ka nje vrull energjishe qe tani te zjarratert shofin kauze per te shprehur pakenaqesine.

E thoja ne fillim se BDI-se do i ndodhe rasti Lulzim Basha – Edi Rama dhe se tjetersimi i Alies nga qytetaret do i kushtojne shume. Sikur ne rastin e Basha – Rama, fryma dhe energjia e rebelimit nuk filloj nga dashuria pro-Berisha, por nga revolta anti Edi-Lul, mu ashtu si qe sot ndodhe ne Maqedoni si pasoj e mllefit anti-Grub, anti-Bujar. Per kete faji nuk eshte te Izetat e Blerimat por te ata qe me cigare ne goje dhe cinizem ne buze vendosen te zbresin pantolet dhe te tregojne prapanicen para gjithe Shqiptareve. Pse tani ankohen kur mbi ate prapanice pranojne shkelma dhe pshtyrje?

Kjo energji qe po buqet nen siperfaqe eshte me dramatike se zhurma e kohes se paraqitjes te gjenerates facebok ne vitet 2015-17. Eshte me dinamike pasi qe nuk behet nga propaganda mediale por nga fjala e gojes dhe nga baza elektorale.

Mund ta injorosh. Por ajo nuk te injoron ty.

Kete gabim, Aliu e beri ne fillim dhe tani kot fajeson tjeret. Dhe as qe mund ta ndal.

TË FUNDIT
34 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
20 orë
Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!
1 ditë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
8 orë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
1 ditë
Saranda dhe Ksamili me plazhe të tejmbushura. Rama shperndan videon
1 ditë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
5 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ