Zekolli: Ali Ahmeti duhet të reflektoj nga skenat në Saraj

Arsim Zekolli

Skenat nga Saraji janë habitese. Per nga numeri enorm i te pranishmive.

E prisja te ketë publik. Po jo ne kaq numer te madhe. Dhe kjo te ben te reflektosh.

Nuk eshte me ceshtja e zjarrtareve dhe ahmetoviteve (misionarve).

Ceshtja eshte te publiku.

E publiku po deshmon se po deshiron ndryshim.

Mundemi te debatojme per zjarrtaret, kushin ishin, kush janë, c’ka deshirojne. Por duhet te debatojme edhe pse kaq shum njerez kanë deshire ti ndegjojne argumentet apo shpjegimet e tyre. Rrjedhimisht, duhet edhe te debatojme pse keta njerez dhe keta numera nuk verehen mo as te Aleanca e as te Alternativa.

Diqka ka shkrepur xixe ne keto raporte mes zjarrtareve dhe aktivisteve dhe qytetareve. E kam ende te veshtire te definoj me siguri, por keto skena te sontme deshmojne se amullia eshte vetem pershtypje e imponuar nga klientela ahmetovite dhe presioni medial, por ne te vetet nen te ka nje vrull energjishe qe tani te zjarratert shofin kauze per te shprehur pakenaqesine.

E thoja ne fillim se BDI-se do i ndodhe rasti Lulzim Basha – Edi Rama dhe se tjetersimi i Alies nga qytetaret do i kushtojne shume. Sikur ne rastin e Basha – Rama, fryma dhe energjia e rebelimit nuk filloj nga dashuria pro-Berisha, por nga revolta anti Edi-Lul, mu ashtu si qe sot ndodhe ne Maqedoni si pasoj e mllefit anti-Grub, anti-Bujar. Per kete faji nuk eshte te Izetat e Blerimat por te ata qe me cigare ne goje dhe cinizem ne buze vendosen te zbresin pantolet dhe te tregojne prapanicen para gjithe Shqiptareve. Pse tani ankohen kur mbi ate prapanice pranojne shkelma dhe pshtyrje?

Kjo energji qe po buqet nen siperfaqe eshte me dramatike se zhurma e kohes se paraqitjes te gjenerates facebok ne vitet 2015-17. Eshte me dinamike pasi qe nuk behet nga propaganda mediale por nga fjala e gojes dhe nga baza elektorale.

Mund ta injorosh. Por ajo nuk te injoron ty.

Kete gabim, Aliu e beri ne fillim dhe tani kot fajeson tjeret. Dhe as qe mund ta ndal.