Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

Picture of INA
INA

16/04/2024

Sipas sondazhit të PricewaterhouseCoopers, Zvicra është votuar si vendi më tërheqës për të bërë biznes, në një sondazh të fundit në 33 vende brenda Evropës, Lindjes së Mesme dhe Afrikës (EMEA). Shumica e vendeve të renditura më lart që konsiderohen më të mirat për biznes, ishin në Evropën Veriore.

Indeksi i atraktivitetit të biznesit privat të PwC 2023 shqyrtoi vendet brenda rajoneve të EMEA-s, duke i krahasuar ato në nëntë kategori dhe duke parë 64 grupe në kategori të ndryshme.

Në renditje, Franca ishte në fund të listës së vendeve të ashtuquajtura “lider”, me pikët më të larta. Estonia mbylli radhët e kategorisë së dytë më të mirë “të përparuar”. Vendet që shënojnë midis 40 dhe 50 përshkruhen si vende “në zhvillim” për bizneset dhe në fund të listës përshkruhen si juridiksione “në zhvillim”, ku Greqia ka pikët më të larta mes tyre, shkruan shqip.al.

Ndër vendet kryesore, Suedia, Gjermania dhe Holanda përmirësuan renditjen e tyre në krahasim me sondazhin e vitit të kaluar, ndërsa Norvegjia ra nga vendi i dytë në të gjashtën, në vitin 2023. Që kur raporti doli për herë të parë tre vjet më parë, pozicioni i MB ka mbetur statik, në vendin e shtatë, transmeton albinfo.ch.

Inflacioni i lartë dhe një rritje e mprehtë e kostos së jetesës, lanë gjurmë edhe në këtë studim, ku vendet e zhvilluara kanë pritshmëri më të ulëta të PBB-së dhe kosto në rritje.

Megjithatë, raporti thekson rëndësinë e faktorëve, përtej rritjes së PBB-së ose numrave të tjerë financiarë në favor të treguesve, që tregojnë për bazat afatgjata.

Partneri i PwC Gjermani, Peter Englisch, shkroi në raport. “Kjo përfshin forcimin e infrastrukturës, nxitjen dhe lulëzimin e bizneseve start-up me rrugë të ndryshme financimi, angazhimin për të arritur objektivat e emetimeve zero karbon dhe punën për politikat e barazisë gjinore e qeverisje të fortë publike”.

Sipas raportit, Zvicra është më e forta në kategoritë, që trajtojnë mjedisin e biznesit privat, taksat dhe rregulloret dhe arsimin dhe aftësitë.

Suedia gjithashtu, shënoi shumë rezultate në mënyrën se si ofron një mjedis pozitiv dhe mbështetës për bizneset private si dhe bizneset start-up, por ia kaloi kandidatit kryesor dhe shënoi pikët më të larta për qëndrueshmërinë dhe klimën e biznesit.

Përgjegjësia sociale dhe qeverisja, shëndeti publik dhe teknologjia dhe infrastruktura, ishin gjithashtu më të larta në Suedi sesa në Zvicër. Megjithatë, treguesi makroekonomik ishte më i ulëti nga të gjitha 33 vendet.

Raporti sugjeroi që, në mënyrë që një vend të bëhet tërheqës për bizneset në afat të gjatë, është thelbësore, që jo vetëm të përqendrohet në një ose dy atribute, si ofrimi i normave të ulëta tatimore, por të gjendet një ekuilibër në të gjitha kategoritë.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Gjermania, e quajtur gjerësisht “e sëmura e Evropës” gjatë muajve të fundit, pasi kishte pësuarrecesion teknik dhe inflacion të lartë, kishte arritur ende të rriste atraktivitetin e saj të përgjithshëm midis bizneseve, duke u ngjitur nga vendi i katërt në të tretin.

Ekosistemi fillestar i vendit shihej si shumë tërheqës, rezultatet për trajtimin e bizneseve private, ishin të larta dhe ofronte teknologji dhe infrastrukturë të mirë. Megjithatë, rezultatet e qëndrueshmërisë dhe përgjegjësisë sociale të Gjermanisë ishin të moderuara dhe të ulëta, respektivisht.

Nëse gjykohej vetëm për mjedisin fillestar, MB shihej si vendi ku duhet synuar për të bërë biznes, ndërkohë që teknologjia dhe infrastruktura, konsideroheshin më të mirat në Holandë. Portugalia dhe Spanja, shënuan rezultate të larta në pritjet makroekonomike.

TË FUNDIT
13 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
2 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

1 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
1 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
1 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
13 orë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

LEXO MË SHUMË

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

INFO

NA NDIQ