4 vjet Shoqata e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë

INA
INA

1 Qershor, 2023

Para disa ditësh figura të rëndësishme në komunitet, avokatë, biznesmenë u mblodhën në Toronto për të festuar 4- vjetorin e themelimit të Shoqatës së Avokatëve Shqiptaro- Kanadezë.

“Ne ftuam avokate shqiptaro-kanadez si dhe shqiptaro-kanadez në fusha të tjera profesionale. Gjithashtu pati edhe shqiptarë dhe kanadez të cilët janë në biznese të ndryshme, si inxhinieri, real estate, consulting, insurance, etj.”- tha për “Diaspora Shqiptare” presidenti i kësaj shoqate Marin Nati.

Mbrëmja u organizua në Kasa Moto në Toronto dhe pjesëmarrja qe shumë e mirë. Patëm rreth 50 veta në mbrëmjen tonë. Përveç avokateve u bashkuan me ne edhe studentë shqiptaro-kanadez të cilët janë në mbarim të studimeve juridike ose presin të licensohen nga Law Society of Ontario. Pjesëmarrje kishte edhe nga paraligjorët shqiptaro-kanadez. Në këtë takim jo vetëm u festua përvjetori jonë, por mundësohen lidhje të reja si dhe forcimi i lidhjeve përbrenda komunitetit tonë në Kanada.

Kjo ngjarje erdhi vetëm disa javë pasi shoqata kishte zgjeshur bordin e ri drejtues të saj:

(Marin Nati, President

Isida Ranxi, Zv/President

Gjergji Hasa, Drejtor

Gledis Rada, Drejtor

Foti Vito, Drejtor

Bjorna Shkurti, Drejtor).

Gjergji Hasa është avokat në Montreal, Quebec, Bjorna Shkurti është avokate në Calgary, Alberta, ndërsa pjesa tjetër e bordit janë avokat në Ontario, përveç Foti Vito i cili është student në vitin e dytë në Fakultetin Juridik në Universitetin e Torontos.

Të angazhuar në degët e ndryshme të shoqatës janë edhe: Jurgena Abdiu, Naime Isaj, Bardha Cunaj, Florida Kruja dhe Rusald Laloshi, të cilët mbulojnë fusha të caktuara të organizimit të shoqatës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Flet i dashuri i shqiptares që u vra nga burri në Itali: Një herë kam debatuar me Alfredin!

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ