Vrasja e dyfishtë në skenën shqiptare të drogës në Bazel të Zvicrës

Picture of INA
INA

24/04/2024

Shtatë vjet pas një vrasjeje brutale të dyfishtë dhe tentativë vrasjeje në Bazel, një shqiptar 53-vjeçar ballafaqohet me gjyq

Shtatë vjet pas krimit, një shqiptar 53-vjeçar me dënime të shumta ndërkombëtare do të duhet të përgjigjet përpara Gjykatës Penale të Bazelit, duke filluar nga e hëna për një vrasje të dyfishtë të kryer me bashkëpunëtor dhe një vrasje të mbetur në tentativë. Zyra e prokurorit publik merr një zgjidhje në mjedisin kriminal të drogës.

Në mbrëmjen e 9 marsit 2017, dy burra me armë të pwrgatitura hynë në kafenenë 56 në Erlenmattstrasse të Bazelit – sipas padisë së prokurorit publik, një vendtakim popullor për njerëzit nga Shqipëria. Brenda një kohe të shkurtër janë qëlluar pesë të shtëna në drejtim të tre prej të pranishmëve në lokal.
Dy nga burrat, të moshës 28 dhe 40 vjeç, vdiqën një i tretë, atëherë 24 vjeç, mbijetoi me plagë të rënda. Ata kishin gjithashtu një të kaluar kriminale në botën e drogës.

Të dyshuarit ikin pas sulmit të përgjakshëm

Pas 20 sekondash, dy burrat, shqiptarë me shumë dënime të mëparshme për krime droge, u larguan. Njëri nga autorët një ditë pas krimit u dorëzua në një patrullë policie në qendër të Bazelit, ndërsa tjetri u largua jashtë vendit.

I pandehuri tashmë 53-vjeçar u arrestua në Holandë në vitin 2018 dhe u dënua me 44 muaj burg për trafik kokaine përpara se të transportohej në Bazel, ku tani duhet të përgjigjet për vrasje aktive ose bashkëpunim.

Me sa duket nuk është plotësisht e qartë se cili prej dy shqiptarëve ka qëlluar me armë zjarri. Armët e vrasjes me sa duket nuk u gjetën më. Megjithatë, sipas aktakuzës, prokuroria publike supozon se ka qenë i akuzuari ai që tani është në gjykim. Sido që të jetë, dy personat e përfshirë në krim kanë vepruar “në bashkëpunim dhe me dashje të drejtpërdrejtë” dhe në frymën e marrëveshjes.

Personi i dytë i përfshirë, tashmë 48 vjeç, u dënua në një procedurë të veçantë në Bazel në vitin 2018 me burgim të përjetshëm dhe 15 vjet dëbim nga vendi për vrasje të shumta si dhe tentativë vrasjeje dhe rrezikim të jetës. Ai e çoi më kot këtë vendim në Gjykatën Federale zvicerane.

Prokuroria publike e akuzon të dyshuarin se ka shkuar në ekzekutim së bashku me bashkëpunëtorin e tij, qëllimisht, „në mënyrë të paskrupullt“ dhe ka zbuluar „një mospërfillje ekstreme dhe të frikshme ndaj jetës njerëzore“.

Lëndime të tjera të rrezikshme për jetën u pësuan në kafenenë e ngushtë. Gjykimi para gjykatës penale të Bazelit është parashikuar të zgjasë katër ditë.

TË FUNDIT
6 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
12 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
14 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
1 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste
2 ditë
Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

ME TE LEXUARA

14 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
12 orë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
6 orë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

LEXO MË SHUMË

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet Muharrem Salihu: Italia lokomotivë e Ballkanit në rrugën drejt BE, kombi ynë e meriton Europën

INFO

NA NDIQ