5 miliarderët shqiptarë në botë, befason lista… (FOTO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/01/2023

Njihuni me miliarderët më të mëdhenj shqiptarë të cilët po korrin suksese të mëdha duke qënë pronar të firmave të ndërtimitt, kompani celulareve, si edhe biznese të shumta anembanë botës.

Nazif Destani- 3 miliardë dollarë

Pasuria e tij është më shumë se tre miliardë dollarë, derisa numëron biznese të suksesshme në 39 shtete të botë. Miliarderi është vëllai i aktorit Blerim Destani. Babai i tij është Lazim Destani dhe është president i “Ecolog International”, që gjithashtu ka në pronësi klubin e futbollit Shkëndija nga Tetova.

Nicolas Berggruen (Moisiu)- 2 miliardë dollarë

Nipi i aktorit të famshën me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu, është një miliarder që zotëron një pasuri mbi 2 miliardë dollarë.

Ai ka refuzuar të ketë të mira materiale, duke preferuar të shëtisë në mbarë globin. Nipi miliarder që jeton si “endecak” i aktorit të njohur me origjinë shqiptare Aleksandër Moisiu, djali i së bijës së aktorit Moisiu, Nicolas Berggruen, ka zgjedhur të jetojë nëpër hotelet dhe avionët më në zë të botës.

Në 2011 nipi i Aleksandër Moisiut ka shpenzuar rreth 12 milionë paund në një fushtatë për të shpëtuar Kaliforninë nga borxhet e saj rrënuese.

Sahit Muja- 2 miliardë dollarë

Sahit Muja është një biznesmeni i cili zotëron Kompaninë Bytyci të mineraleve, nje rrjet restorantesh firme ndertimi etj. Ne Turqi ai behet aksioner i nje nder aksionereve me te fuqishem te Turk Alpanslar dhe partise se tij.Me pas ai ka shkuar si nje biznesmen i fuqishem ne Amerike ku atje shtoi pasurine e tij duke hapur nje firme ndertimi. Pasuria e tij shkon deri në 2 miliardë dollarë.

Samir Mane- 1.2 miliardë dollarë

Samir Mane është president i Balfin Group, që hapi në vend të parën qendër tregtare dhe park logjistik.

Zamir Mane ka lindur ne Korce. Pas renies se komunizmit ka emigruar ne Austri ne kohen kur ishte student per gjeologji dhe punoi disa kohe si perkthyes atje.Me pas startoi kompanine e tij atje ne vitin 1992 ku tregtonte pjisje elektroshtepiake me cmim te lire. Pasuria e tij shkon deri në 1.2 miliardë dollarë.

Behgjet Pacolli- 1 miliard dollarë

Ai është politikani më i pasur në Kosovë, ku nga deklarimi fillestar në vitin 2014 i janë llogaritur rreth 215 milionë euro, ndërkohë që sa i përket bizneseve të shumta të tij ai është shprehur se bëjnë me tepër se 1 miliardë euro.

 

 

 

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

INFO

NA NDIQ