A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

Picture of INA
INA

17/04/2024

Bujar Osmani ka bërë të ditur se ne një seancë të mbyllur të Qeverisë, do ta informojë këtë të fundit për sulmin në Banjskë të Kosovës dhe të shqyrtohet pjesëmarrja e RMV-së në Open Ballkan, transmeton TV21.

Osmani tha se ka informacione se Serbia është e përfshirë direkt në sulmin në Banjskë ku tha se ka thyer shtyllat bazë të inicativës së Open Ballkan dhe shtoi se pas sulmit, nuk ka marrë pjesë në aktivitetet e kësaj nisme.

Kur ndodhi sulmi në Banjskë të Kosovës, unë pata një deklaratë ku thash se kjo shkon në kundërshtim të idesë bazë të iniciativës, sepse ideja bazë ishte paqja. Nëse ka përzierje direkte të Beogradit në Banjskë, atëherë duhet të shqyrtohet sepse i thyen shtyllat e idesë bazë. Meqë tani kam më shumë informacione se çfarë ka ndodhur në Banjskë, planifikoj që në seancë të mbyllur në Qeveri ta informoj Qeverinë dhe Qeveria do të vendos se si do të veprojë. Pas Banjskës, unë nuk kam marrë pjesë në aktivitetet e “Ballkanit të Hapur”, tha Osmani.

TË FUNDIT
11 minuta
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
2 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
2 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
4 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
4 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"

ME TE LEXUARA

10 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
4 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
8 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
4 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
7 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

zjarrfikes

Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta

policija-1-800x445

RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore

kasami

Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në

INFO

NA NDIQ