Afër 2 mijë maqedon u pajisën me shtetësi bullgare gjatë 2022

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Prill, 2023

Maqedonasit edhe një herë kryesuan listën e shtetasve të huaj që kanë marrë nënshtetësinë bullgare.

Sipas të dhënave të Komisionit për shtetësi bullgare pranë zyrës së Presidentit të shtetit, vitin e kaluar nënshtetësi bullgare kanë marrë 1.992 maqedonas.

Të dhënat tregojnë se numri i tyre është në rënie krahasuar me vitet e mëparshme. Kështu, në vitin 2020, bullgarët u bënë 9098 maqedonas, ndërsa në vitin 2021 numri i tyre ishte 7696, raportojnë mediat bullgare.

Në vendin e dytë në listë janë ukrainasit – 1639 kanë marrë pasaporta bullgare vitin e kaluar, të ndjekur nga turqit me 1290 pasaporta bullgare, serbët me 556, shqiptarët me 517 dhe moldavët me 476 shtetësi bullgare si dhe më pas rusët.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti1

Kurti i përgjigjet Ramës për Asociacionin

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

bajram-begaj

Begaj kërkon unitet mbarëkombëtar

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ