Fetai: BDI ka dy halle te mëdha: Po u ikin partitë e vogla te VMRO, ndërsa pushtetarët e tyre po mendojnë se si do përballen me drejtësinë

Picture of INA
INA

30/04/2024

Në emisionin debativ CLICK Plus, Arben Fetahi nga Aleanca për Shqiptarët, drejtuar funksionarëve të BDI-së Arbër Ademit dhe Kreshnik Bekteshit, deklaroi që këto të fundit kanë dy halle të mëdha momentalisht brenda partisë së tyre. Njëri është se partitë e vogla në koalicion kanë filluar të lobojnë me VMRO-në, e tjetri se me shkuarjen në opozitë të BDI-së, funksionarët e integristëve po mendojnë se si do të përballen me drejtësinë.

“Këto kalojnë prej te fshisa tek lisi. Këto bëjnë diversione të ndryshme për ti ik çështjes. E para është që këtyre koalicioni laraman që e kanë bë me parti që nuk e din se as vetë kush janë, as nuk kanë pasur raporte më herët, që shihet që ka qenë koalicion zori për të shpëtuar lëkurën e tyre. E keni hallin që ju kanë filluar të ikin. Qarkullojnë informata që dy parti janë paraqit VMRO-së, pra janë duke kaluar nga ana e fituesit. Kjo është halli parë, edhe halli dytë që e kanë e kanë hallin e drejtësisë. Këta 22 vjet kanë vjedh, kanë zhvatur këtë shtet dhe me ndërrimin e qeverisjes do të përballen me drejtësisë. I pamë lojërat se kush i vardiset Mickovskit, në këtë studio kryetari i tyre i lëshoi “foret” me keksa, e me “qumësht”, apo çka tha, që ishte e ulët. Pastaj, një ditë më vonë u tërhoq. Kur jemi tek kushtet ne tek kushtet jemi të qartë, prej tek fushata presidenciale, duke filluar nga 20%, gjë që të cilën Bujar Osmani deklaronte se nuk hiqet. Ne e kemi thënë vazhdimisht, edhe Arben Taravari në këtë studio, që ndryshimet kushtetuese për të vazhduar rrugën evropiane do të duhet të ndodhin, për këtë kemi plan të afatizuar, sepse prapa kësaj i kemi partnerët amerikan. Kushti i tretë është drejtësia dhe vetingu.”

TË FUNDIT
18 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
25 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
33 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

19 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
4 orë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
19 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
4 orë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
18 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ