Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Picture of INA
INA

09/04/2024

Që nga fundi i vitit të kaluar kanë qarkulluar thashetheme se Apple kishte biseduar me organizata mediatike për të marrë përmbajtjen e tyre duke iu ofruar një vlerë prej 50 milionë dollarëve.

Siç raportohet, Apple dëshiron ta përdorë këtë përmbajtje për të trajnuar një chatbot gjenerues me Al, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Edhe pse ende nuk dihet nëse kjo marrëveshje është bërë në të vërtetë, sipas Apple Insider, kompania po planifikon të shpenzojë deri në 50 milionë dollarë për të licencuar miliona fotografi nga Shutterstock.

Gjithashtu, Google, Amazon dhe Meta licencojnë fotografi nga Shutterstock për aftësitë e tyre me Al.

Ndryshe, Apple në qershor do të zhvillojë një konferencë ku shumica e bisedave aty do të jenë rreh veçorive të reja të bazuara në Al që vijnë në iOS 18 duke përfshirë edhe një dyqan të mundshëm të aplikacioneve ku përdoruesit do të instalojnë vetëm aplikacione me Al.

Ndryshime nga ky sistem i ri operativ do të marrë edhe asistenti dixhital i Apple, Siri.
Me siguri, Apple do të shtojë edhe një tjetër chatbot gjenerues i cili shpjegon se pse po kërkon të licencojë përmbajtjen mediatike.

TË FUNDIT
13 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
14 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
6 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

ME TE LEXUARA

14 orë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
13 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

LEXO MË SHUMË

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

INFO

NA NDIQ