Telegram bllokon ‘botët’ që kundërshtojnë agresionin rus në Ukrainë

Picture of INA
INA

30/04/2024

Botët zyrtarë që kundërshtojnë pushtimin rus të Ukrainës janë bllokuar nga aplikacioni i mesazheve Telegram, ka pohuar agjencia e spiunazhit ushtarak të Ukrainës.

“Platforma Telegram ka bllokuar në mënyrë të paarsyeshme një numër botesh zyrtarë që kundërshtonin agresionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, duke përfshirë edhe botin kryesor të inteligjencës ukrainase”, tha Inteligjenca e Mbrojtjes e Ukrainës (GUR).

“Pavarësisht bllokimit të botit tonë, të dhënat tuaja personale janë të sigurta”, shtoi GUR.

Një bot është një program softuerik që funksionon si bazë e të dhënave, shkruan skynews.

Ndryshe, Telegram me bazë në Dubai u themelua nga Pavel Durov me origjinë ruse, i cili u largua nga Rusia në vitin 2014 kur refuzoi të përmbushte kërkesat e qeverisë për të mbyllur grupet opozitare në një platformë të rrjeteve sociale.

Që nga fillimi i luftës në shkurt të vitit 2022, si Rusia ashtu edhe Ukraina e kanë përdorur aplikacionin për të ndarë përditësime.

Pothuajse të gjitha mediat kryesore, departamentet qeveritare dhe figurat publike në të dy vendet kanë llogari në Telegram.

TË FUNDIT
3 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?
5 ditë
TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale
6 ditë
Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

iphone dyqan

​iPhone 16 Pro pritet të sjellë katër veçori të reja të kamerës

Apple-1

Apple në bisedim me OpenAl që të integrojë ChatGPT-në në iPhone

INFO

NA NDIQ