BDI shënon 21-vjetorion e themelimit, dy festa paralele në Shkup dhe Tetovë

Picture of INA
INA

05/06/2023

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sot shënon 21-vjetorin e themelimit, por ky përvjetor e gjen të ndarë këtë subjekt tradicional në dy taborre.

Kreu i kësaj partie i udhëhequr nga Ali Ahmeti dhe anëtarë të partisë do të marrin pjesë në ngjarjen tradicionale vjetore në Shkup, ndërsa fraksioni i kësaj partie organizon një tubim feste paralelisht në Tetovë, përcjell INA.

Shënimi tradicional i përvjetorit të themelimit të partisë do të mbahet në hotelin “Aleksandar Palas” me një koktej tradicional. Gjatë ceremonisë po ashtu do të zhvillohet edhe një panel debat i titulluar “Fronti evropian” ku do të flasin kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ish-ministrja Radmilla Shekerinska, profesori Petar Arsovski, gazetari Gazmend Ajdini, ish-ministrja dhe ish-kryetare e komunës, Teuta Arifi dhe të tjerë.

Ndërsa nga ana tjetër, fraksioni i kësaj partie i njohur si “Grupi i Zjarrit” manifestimin për 21-vjetorin e partisë do ta zhvillojë afër Qendrës së kulturës në Tetovë.

BDI u themelua në maj të 2002, disa muaj pas përfundimit të konfliktit të vitit 2001 dhe pas dështimit të Këshillit mbipartiak të iniciuar nga ish-kreu i UÇK-së. Ali Ahmeti është kreu i kësaj partia që nga themelimi dhe se nga viti i aktivizimit të saj deri më tani kjo parti është fituese në çdo cikël zgjedhor tek kampi politik shqiptar. Në zgjedhjet e para të 2002, BDI fitoi 70% të votave të elektoratit shqiptar me 16 deputetë në Kuvendin e RMV-së.(INA)

TË FUNDIT
23 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
1 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
1 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

20 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
14 orë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
1 ditë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
3 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
20 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

INFO

NA NDIQ