Mbi 83.5 milionë euro përfituan katër klinikat private në Maqedoni gjatë 2023

Picture of ina-online
ina-online

04/05/2024

Katër klinikat më të mëdha private shëndetësore – “Acibadem Sistina”, “Remedika”, “Neuromedika” dhe “Klinika Zhan Mitrev” gjatë vitit të kaluar kanë arkëtuar 83,5 milionë euro.

Këto para kanë hyrë në llogarinë e këtyre bankave vitin e kaluar drejtpërdrejt ose përmes kontributit shëndetësor në Fondin e Sigurimeve Shëndetësore, tregon portali “Pari” në bashkëpunim me platformën “Biznismreza.mk“.

Në katër klinikat e lartëpërmendura vitin e kaluar ka pasur rritje për 3,5 milionë euro më shumë se gjatë 2022.

Të dhënat tregojnë se pa konkurrencë janë hyrjet nga ndërhyrjet shëndetësore të kryera në “Acibadem Sistina”, ku të ardhurat janë 57.6 milionë euro.

Klinika “Zhan Mitrev” është e dyta për nga të ardhurat e realizuara. Në vitin 2023, të ardhurat e klinikës ishin 16,9 milionë euro dhe janë 13,96% më të ulëta se në vitin 2022, kur gjithashtu kishte një rënie në krahasim me vitin 2021.

Me të ardhura gati tetë milionë euro, “Remedika” doli në vendin e tretë, por edhe ky spital ka një rënie prej 9.51% krahasuar me vitin 2022. “Neuromedika” ka realizuar më së paku të ardhura totale nga këto katër – një milionë euro, por kjo është më e mirë se në vitin 2022. (INA)

TË FUNDIT
4 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
17 minuta
Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde
36 minuta
E ardhmja e pastrimit të parave përmes kriptomonedhave! Si grupet kriminale i përdorin për të transferuar para jashtë vendit
51 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
57 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

ME TE LEXUARA

15 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
22 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
58 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
19 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
15 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
22 orë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
57 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
18 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
14 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

LEXO MË SHUMË

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ari ar

Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde

Bitcoin

E ardhmja e pastrimit të parave përmes kriptomonedhave! Si grupet kriminale i përdorin për të transferuar para jashtë vendit

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

INFO

NA NDIQ