Biserko: Delegacioni i Serbisë në Këshillin e Sigurimit përjetoi një shuplakë në fytyrë/ Ja si e quan Vulinin dhe Dodikun

Picture of ina-online
ina-online

24/04/2024

Aleksandar Vulin, ish-ministër i Policisë, Mbrojtjes serbe dhe ish-kreu i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit, i zgjedhur nga Aleksandar Vuçiq, i cili është në listën e zezë të SHBA-së dhe i cili është vlerësuar disa herë me Urdhrin e Federatës Ruse për bashkëpunim të suksesshëm në “sigurinë”, aktualisht ndodhet në Shën Petersburg, ku po merr pjesë në Takimin e 12-të Ndërkombëtar të Zyrtarëve të Lartë Përgjegjës për Çështjet e Sigurisë.

Ftesa i është bërë nga të Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, edhe pse ai nuk ka asnjë funksion zyrtar në Serbi.

Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, thotë për Danas se duke qenë se situata gjeopolitike në aspektin e sigurisë po ndryshon në mënyrë dramatike, Forumi i Sigurisë në Shën Petersburg, duke gjykuar nga agjenda, do të trajtojë problemet me të cilat përballet Rusia, veçanërisht në lidhje me agresionin e saj ndaj Ukrainës.

“Nuk është befasuese prania e paralajmëruar e Dodik dhe Vulin, të cilët njihen si eksponentë rusë në rajon. Motivimi kryesor është sigurisht Rezoluta për Srebrenicën, të cilën udhëheqësit serbë e shohin si një potencial për destabilitet në rajon.

Delegacioni i Serbisë në Këshillin e Sigurimit përjetoi një shuplakë në fytyrë, kështu që liderët e interesit rus në rajon po llogarisin në angazhimin e saj aktiv për të parandaluar atë rezolutë.

Në vend që të distancohen nga politika e Millosheviqit dhe krimet e kryera në emër të kësaj politike, qeveria aktuale dhe komuniteti akademik, me sjelljen e tyre dhe mohimin e vazhdueshëm të gjenocidit në Srebrenicë, po provokojnë të gjithë botën, e cila në mënyrë të pashmangshme udhëheq për izolimin e Serbisë, e cila nuk është në gjendje të tregojë as një minimum dinjiteti moral në raport me atë pjesë të historisë së saj të turpshme”, përfundon ajo.

TË FUNDIT
8 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
11 orë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
1 ditë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
11 orë
Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të
8 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

LEXO MË SHUMË

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

vucic

Gazetari serb: Në Amerikë, Vuçiqi e luan rolin e tij të preferuar – viktimën, ra në radar për herë të 100-të

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

INFO

NA NDIQ