“Blindohet” Turqia, më shumë se gjysmë milioni njerëz do të angazhohen për të siguruar zgjedhjet lokale më 31 mars

ina-online
ina-online

26/03/2024

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya njoftoi të hënën se 594,000 personel sigurie do të vendosen për të siguruar një proces të sigurt votimi gjatë zgjedhjeve komunale të 31 marsit.

Sipas mediave të huaja, Yerlikaya mbajti një konferencë shtypi në kryeqytet, Ankara, në lidhje me masat zgjedhore.

Ai deklaroi se po punonin për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurt për zgjedhjet lokale “për t’u mundësuar njerëzve të pasqyrojnë plotësisht vullnetin e tyre”.

Yerlikaya tha se një nga zëvendësit e tij do të kryesojë Komitetin e Koordinimit të Zgjedhjeve, i cili do të ngrihet ekskluzivisht për zgjedhjet.

Çdo degë e forcave të sigurisë do të ketë qendrën e saj të operacionit për të siguruar një koordinim të qetë të sigurisë së ditës së zgjedhjeve.

Rreth 64 milionë votues me të drejtë vote do të zgjedhin kryetarët e rinj të bashkive dhe zyrtarë të tjerë në qeveritë lokale të 81 provincave dhe rretheve të tyre.

Së bashku me sigurinë në terren, siguria e hapësirës kibernetike është gjithashtu e rëndësishme për Turqinë, e cila lufton dezinformimin e lidhur me zgjedhjet përmes një agjencie qeveritare të ngarkuar posaçërisht me këtë luftë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ