Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

Picture of INA
INA

19/04/2024

Bojan Jovanovski – Boki 13, sot ka dorëzuar kërkesë në Gjykatën Themelore Penale për përsëritjen e procedurës për lëndën “Reket”.

Jovanovski tha se opinioni duhet të kuptojë se ku kanë përfunduar realisht paratë e Kamçevit nga ky rast. Ai pranoi se ka pasur kërcënime nga politikanët aktualë që janë në pushtet.

“Kam kërcënime, nuk është do si do për njerëzit që janë të përfshirë, ata janë politikanët aktualë dhe janë ata që mbajnë pushtetin. Unë kam pasur kërcënime indirekte dhe direkte dhe e kam raportuar me kohë. Lidhur me këtë kishte heshtje institucionale, kishte pasqyrë të përgjithshme që unë flas kryesisht pa argumente dhe flas vetëm aq sa duhet të flas, gjegjësisht që flas atë që është interesante për mediat. Gjithçka që kam thënë përpara kësaj Gjykate bazohej në fakte. Për vendin tonë nuk vlen shprehja e vjetër që para fakteve dhe perënditë heshtin. Nuk do të hesht deri në zbardhjen e plotë. Më e rëndësishmja është se “Reket” nuk është zbardhur, duhet zbardhur që opinioni të dijë se çfarë ka ndodhur”, tha Jovanovski.

Më pas ai iu drejtua Zoran Zaevit, për të cilin tha se ai e ka raportuar rastin, pasi që Kamçevi ka reaguar te i njëjti për këtë rast.

“Nga ato mesazhe kemi parë se Zoran Zaev e ka ditur për “Reket” dhe se ka qenë personi që ka paraqitur rastin dhe ka mbrojtur ligjin. Ai është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin. Ai ka qenë njeri nga pozita e pushtetit që ka pasur autoritet real që ka mundur dhe ka ndikuar në shumë procedura, ai është njeriu që ka ushtruar ndikim që t’i kthehet pasaporta Orce Kamçevit për rastin për të cilin jam dënuar”, tha Jovanovski.

TË FUNDIT
2 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
2 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
2 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
3 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
3 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
5 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
10 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
1 ditë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

LEXO MË SHUMË

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

INFO

NA NDIQ