Xhaferi: Për ne, si vend anëtar i ardhshëm i BE-së, të drejtat e punëtorëve janë imperativ

Picture of INA
INA

01/05/2024

Xhaferi: Për ne, si vend anëtar i ardhshëm i BE-së, respektimi dhe trajtimi i barabartë i punëtorëve dhe të drejtave të punës është imperativ

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, drejtoi urim për qytetarët me rastin e Ditës ndërkombëtare të punës – 1 Maji.

Në vazhdim të kësaj kumtese, ju përcjellim urimin e plotë të Kryeministrit Xhaferi:

„Të nderuar qytetarë, të nderuar punëtorë,

Sot është 1 Maji, Dita ndërkombëtare e punës, dhe krahas urimeve, më lejoni të shpreh edhe falënderimin tim për të gjithë punëtorët e nderuar që edhe në këto rrethana të vështira të krizave globale të aspektit shëndetësor, energjetik dhe ekonomik, kontribuojnë me përkushtim, përgjegjësi dhe profesionalizëm në përforcimin e qëndrueshmërisë, rritjes, zhvillimit dhe konkurrencës së ekonomisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Si shtet, duhet gjithnjë të mendojmë në drejtim të avancimit të mëtejmë të të drejtave punëtore, të ndajmë barrën dhe të tregojmë solidaritet. Ti mbrojmë edhe punëtorët, edhe punëdhënësit.

Sepse gjithnjë mund të jetë më mirë. Të ndjehen më të lumtur, të njëjtë dhe të barabartë. Sepse, vetëm punëtorë të kënaqur paraqesin edhe gardianë besnikë dhe lojal të të mirës publike. Atëherë shndërrohen në shtytës të fuqishëm të ekonomisë vendore dhe me këtë mundësojnë edhe sigurimin e standardit dhe jetës familjare më cilësore.

Si një vend anëtar i ardhshëm i Bashkimit Evropian, zotimi ynë është ti mbrojmë punëtorët dhe të sigurojmë trajtim të njëjtë dhe të drejtë për to nga punëdhënësit, sepse çdo punëtor është mbi të gjitha, qenie njerëzore e cila meriton respekt dhe jetë dinjitoze.

Në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe në emrin tim personal, ju uroj 1 Majin – Ditën ndërkombëtare të punës“.(INA)

TË FUNDIT
19 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
25 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
34 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
40 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
7 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
3 orë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
21 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ