Buçkovski: ZNAM e Dimitrievskit është i njëjti fenomen si PRSD-ja e Petkovskit në 2006

Picture of ina-online
ina-online

27/04/2024

Ish-kryeministri dhe ish-lideri i LSDM-së, Vllado Buçkovski theksoi se partia ZNAM e Maksim Dimitrievskit është i njejti fenonmen sikur Partia e Re Social Demokrate e Tito Petkovskit që doli në vitin 2006.

“Në zgjedhjet e vitit 2006 ka pasur një fenomen që i ka ndodhur LSDM-së. Pastaj doli PRSD (NSDP), tani Maksim Dimitrievski me ZNAM, i cili ka rezultat edhe më të mirë”, tha ish-kryeministri Vlado Buçkovski në “360 gradë” në MTV.

Ai shtoi se sipas vlerësimit dhe përvojës së tij me NSDP-në e Tito Petkovskit, priste rreth 50 deri në 60 mijë vota për Maksim Dimitrievskin dhe tha se rezultati i tij ishte befasues.

Ish-kryeministri tha se BDI në zgjedhjet presidenciale me Bujar Osmanin ka arritur një rezultat të shkëlqyer në një garë të pasigurt mes partive shqiptare.

“Shumë nuk besuan se një BDI mund të bënte një ndryshim të tillë, duke pasur parasysh atmosferën që u krijua. Por me koalicionet artificiale, të mos harrojmë Selën, ata fituan vetëm në Gostivar dhe diferenca është disa qindra vota. BDI fitoi gjithandej”, tha Buçkovski.

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

12 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
18 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
16 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
11 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
18 orë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
15 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ