Caktohet seanca për inaugurimin e Siljanovska-Davkova për presidente

Picture of INA
INA

09/05/2024

Seanca parlamentare për inaugurimin e fitueses së zgjedhjeve presidenciale, Gordana Siljanovska-Davkova, u caktua për të dielën, 12 maj 2024 në ora 12:00.

Më pas Siljanovska-Davkova do të duhet të bëjë betimin para deputetëve në largim.

Afati i fundit për dërgimin e rezultateve përfundimtare në Kuvend nga KSHZ është nesër (e premte) deri në orën 19.00. Sipas KSHZ-së, nga 99,09 për qind e vendvotimeve të proceduara dhe 99,82 për qind votues të procesuar, për Siljanovska-Davkovën votuan 560.173 qytetarë.

Kundërshtari Stevo Pendarovski mori 251.541 vota. Mandati pesëvjeçar i Pendarovskit përfundon më 12 maj.

Presidenti i ri i Maqedonisë mandatin për qeverinë e re do t’ia ndajë fituesit të zgjedhjeve parlamentare, bashkëpartiak Hristijan Mickoski dhe partisë që e drejtoi atë, OBRM-PDUKM.

TË FUNDIT
12 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
13 minuta
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
57 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku
10 orë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
6 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
1 ditë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ