Deputet në NJZ6 arrihet me 6 662 vota, në NJZ1 me 9 018

Picture of INA
INA

09/05/2024

Gjithsej 2 356 vota paraqet dallimi për t’u bërë deputet në Njësinë zgjedhore 6 ku nevojiten 6 662 vota dhe Njësinë zgjedhore 1, ku nevojiten më së shumti vota të qytetarëve, përkatësisht 9 018. Në rast të një njësie zgjedhore secili nga 120 deputetët do të vlente nga 8 088 vota.

Këtë e tregon analiza e MIA-s e numrit të përgjithshëm të votave që i fituan partitë në secilën prej gjashtë njësive zgjedhore në Zgjedhjet parlamentare 2024 të ndarë me numrin e mandateve.

Në Njësinë zgjedhore 2, një deputet kushton 8 577 vota, diç më pak se në Njësinë zgjedhore 3 – 8 035 vota dhe 8 264 në Njësinë zgjedhore 4.

Njësia zgjedhore 5 është vendi ku një deputet fitohet me 7 959 vota të qytetarëve.

Simulimi i rezultateve zgjehdore nga Zgjedhjet parlamentare 2024, sipas Modelit të Dontit, nëse i tërë shteti do të ishte një njësi zgjedhore, tregojnë se VMRO-DPMNE do të kishte dy më pak nga mandatet e fituara, përkatësosht 56, LSDM plus një (19), BDI dy më pak, apo 17, VLEN njejtë si tnai – 13, E Majta plus dy deputetë (8) dhe ZNAM një më shumë, apo shtatë deputetë. Në rast të një njësie zgjedhore secili deputet do të vlente 8 088 vota.

TË FUNDIT
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
3 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
8 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
8 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

15 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
15 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
3 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
14 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ