Bujar Osmani duke premtuar po dëshmon dështime

Picture of INA
INA

06/04/2024

Fatos Rushiti

Kandidati për president Bujar Osmani pothuajse në çdo paraqitje publike duke dashur sa më shumë të premtojë po bie në grackën e treguesit të dështimeve të partisë së tij.

Në takimin e fundit me të rinjtë në Tetovë ai tha se në vendin tonë do të kemi fuqi punëtore të ardhur nga Nepali e Bangladeshi.

Ai flet dhe për inteligjencën artificiale se në dekadat e ardhshme do të shkurtojë shumë vende pune ndërkaq premton ndarjen e ministrisë së arsimit nga shkenca sikur të ishte kandidat për kryeministër.

Pikërisht këto premtime prekin dështimet e qeverisjes 22 vjeçare të partisë prej nga vjen e ku dhe vetë ka qenë ministër i shëndetësisë. Fakti që qindra e mijëra të rinjtë detyrohen të ikin jashtë vendit për të studiuar e punuat tregon se Bujari me partinë e tij nuk kanë asnjë haber se si të ndalet ky trend i ikjes së trurit në vendet perëndimore. 

Nga kandidati Bujar Osmani ende nuk kemi asgjë të thotë se si president të nxisë avancimin e gjuhës shqipe më marrëdhëniet me jashtë meqë aktualisht ai është ministër i punëve të jashtme dhe duhet ta ketë parë nevojën e përdorimit të gjuhës shqipe si në misionet diplomatike aahtu dhe në komunikimet me organizatat ndërkombëtare. 

Siç po vazhdon të premtojë Bujar Osmani deri kur të fillojë fushata për parlamentaret vërtetë do ti vë bë pah të gjitha dështimet e tij dhe  të partisë së tij në qeveri.

TË FUNDIT
1 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti
2 ditë
Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare
3 ditë
Marrëveshja e Konçulit
5 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
5 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti

LEXO MË SHUMË

zeka-alternativa

Legjitimiteti dhe pushteti

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

INFO

NA NDIQ