Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

Picture of INA
INA

19/04/2024

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave Kandidati për president nga Fronti Europian, Bujar Osmani tregoi një histori nga e kaluara e tij, për vrimat që kishin në dyert e oborreve të shtëpive, duke thënë se gjatë gjithë kohës shihnin se çfarë bëhej brenda, se mos bënin plane kundër shtetit, transmeton TV21.

Ai tutje tha se nuk kanë pasur të drejt të shkruajnë as emrin me shkronja latine dhe shtoi se kanë qenë të nënçmuar dhe përjashtuar por tha se me beteja kanë arritur të institucionalizojnë dinjitetin e popullit.

“Por shtresë pas shtresë, betejë pas beteje, kemi institucionalizuar dinjitetin e popullit tonë. Pastaj flamuri. Unë nuk dua ta përmend se më hidhërohen këta shokët tanë në Kosovë por ne jemi shteti i vetëm në botë që kemi zyrtarizuar flamurin që është zyrtarë edhe në në shtet tjetër. Në Kosovë, flamuri kombëtar nuk mund të përdoret zyrtarisht, këtu dënohesh nëse nuk e përdor”, tha Osmani.

TË FUNDIT
58 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
7 orë
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? Ky është reagimi i kryetarit të BDI-së
1 ditë
ZNAM në Qeveri me VMRO-DPMNE-në, ja cilat ministri do t’i marrë
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
20 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 ditë
Bogoev: Jam i aftë për të qenë lider i LSDM-së
7 orë
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi

LEXO MË SHUMË

glauk-konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

bilall kasami stadium

Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit

INFO

NA NDIQ