SHBA heq ndalimin e hyrjes për vendet muslimane

Qeveria e SHBA ka revokuar ndalimin e hyrjes në këtë vend për qytetarët e disa vendeve muslimane. Këtë e ka bërë të ditur Kirstjen...

Iranianët do krijojnë internetin e tyre të tipit “hallall”

Irani ka në plan të krijojë versionin e vet, lokalisht të kontrolluar të internetit, të quajtur “Hallall net”, për të ruajtur kontrollin e rreptë...

Reagime pas publikimit të listës me emrat e njerëzve të afërt me Kremlinin

Departamenti amerikan i Thesarit publikoi listën e politikanëve dhe biznesmenëve rusë të afërt me qeverinë e presidentit rus Vladimir Putin, lidhjet me udhëheqësit e...

Avionët luftarakë rusë dhe amerikanë ‘fërkohen’ mbi Detin e Zi

Një avion luftarak rus ka kryer manovra pranë një avioni mbikëqyrës amerikan, një lëvizje kjo që ka acaruar Shtetet e Bashkuara. Uashingtoni ka akuzuar...

Arabia Saudite mbledh mbi 106 miliardë dollarë nga aksionet kundër korrupsionit

Aksionet antikorrupsion të Arabisë Saudite kanë arritur në buxhetin e shtetit 400 miliardë rial (106.7 miliardë dollarë amerikanë), sipas prokurorit të përgjithshëm Shejh Saud...

Ndërron jetë njeriu më i vjetër në botë

Francisco Nunez Olivera, njeriu më i vjetër në botë, ka vdekur në shtëpinë e tij në Spanjë një muaj pasi kishte festuar ditëlindjen e...

Evropa ja çfarë po shqyrton të bëj me veturat që po ndotin

Komisioni Evropian është shprehur i tronditur pas zbulimit të testeve të ndotjes me majmunë dhe qenie njerëzore, në industrinë gjermane të automjeteve. “Jemi të tronditur...

Trump “harton listën Putin”, këta janë emrat

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump publikoi një listë prej 114 emrash të politikanëve rusë dhe 96 "oligarkëve" që fituan pasurinë e tyre gjatë...

Plasin protestat në Moskë, thirrjet e forta: Rusia, pa Putinin

Në të gjithë Rusinë njerëzit demonstrojnë kundër rizgjedhjes që pritet të Presidentit Vladimir Putin. Kritikun e njohur të Kremlinit, Aleksej Navalni, policia e ka...

SHBA, largohet zëvendës drejtori i FBI, McCabe

Zëvendës Drejtori i FBI-së, Andrew McCabe, po largohet nga posti në prag të daljes në pension, që ishte planifikuar për në pranverë. Zoti McCabe ka...